Mozaika głównie kojarzy się z dawnymi łaźniami i uzdrowiskowymi basenami. Ponadczasowy urok tych małych elementów sprawia, że mozaika nadal cieszy się niegasnąca popularnością i chętnie układana jest nie tylko w domowych łazienkach. Jeżeli planujesz wykończenie łazienki mozaiką to masz możliwość wyboru pomiędzy jej kilkoma rodzajami. Warto wiedzieć, że dzięki niewielkim wymiarom pozwala ona na wykończenie nawet trudnych miejsc, np.: obudowy wanny owalnej, czy niewielkich powierzchni, gdzie docinanie pełnowymiarowych płytek byłoby wyjątkowo kłopotliwe. Bez znaczenia, czy masz zamiar ułożyć je na ściany, obudować wannę, stelaż instalacyjny, czy na podłodze, konieczny będzie odpowiedni klej i sprzęt do pracy.

Zastosowanie i przeznaczenie mozaiki

Niezaprzeczalnym atutem mozaiki jest fakt, że pozwala na wykończenie miejsc nietypowych, co w przypadku tradycyjnych płytek wiązałoby się z ich dużą ilością docinek, a tym samym z licznymi stratami materiału. Mozaiką można bez trudu obłożyć m.in.: wypukłą ścianę, owalną obudowę wanny, brodzik o zaokrąglonych brzegach. Blat umywalki, łuk wnęki na prysznic lub obrzeża okrągłego lustra. Zastosowanie mozaiki niesie ze sobą nie tylko liczne walory estetyczne, ale także chroni ściany przez wilgocią. Równie atrakcyjnie prezentuje się na prostych ścianach oraz na podłodze. Jeżeli mamy w planach zastosować tego typu posadzę, należy zwrócić uwagę, czy produkt jest do tego przystosowany.

Trzeba jednak zaznaczyć, że znacznie lepiej prezentuje się jako element zastosowany na ścianach, a nie podłodze. Przesyt w tym wydaniu może być męczący dla oka wobec czego producenci proponują nam jednobarwne mozaiki w stonowanych lub intensywnych i nasyconych kolorach, różnokolorowe lub przedstawiające konkretny wzór, np.: szachownicę, czy obraz. Jedynie nasza wyobraźnia może być poważnym powodem ograniczającym wybór.

Rodzaje dostępnej mozaiki

Tradycyjna mozaika ceramiczna, która składa się z niewielkich kwadratowych płytek boku od około 1 do 3 cm, może prezentować się bardzo efektownie, jednak jej ułożenie jest czasochłonne. Na obecną chwilę możemy nabyć zestawy większej licznych tych niewielkich elementów, które połączone są ze sobą siatką w arkusze o wymiarach, np. 30×30 cm. W ten oto sposób układnie mozaiki przebiega wyjątkowo szybko i sprawnie, gdyż nie wymaga precyzyjnego równania drobnych płytek. Jej zastosowanie w łazienkach cieszy się niebywałą popularnością właśnie z uwagi na wygodne układanie. Dodatkowo producenci oferują nam również mozaikę szklaną, która może zostać efektownie podświetlona przez co tworzy wyjątkowe wykończenie ściany. Do atrakcyjnych i często wybieranych zaliczyć można mozaikę kamienną, utworzoną z regularnych lub nieregularnych, jedno i wielobarwnych elementów.

Jeżeli jesteś miłośnikiem niestandardowych rozwiązań to producenci mozaiki oferują również mozaikę drewnianą lub z metalu. Wtedy to drobne płytki ceramiczne mogą imitować różne naturalne surowce. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znaleźć możemy wieloformatowe płytki podzielone na różnobarwne kwadratowe fragmenty wraz z liniami fugi, które do złudzenia przypominają standardową mozaikę.

Jak fachowo ułożyć mozaikę?

Mimo, że mozaika to dosyć specyficzna okładzina wymagająca wyjątkowej dokładności podczas przeprowadzanych prac, to jej układanie przebiega podobnie jak w przypadku płytek ceramicznych. Zanim przystąpimy do pracy koniecznie staje się dokładne rozplanowanie kompozycji i rozmieszczenie płytek. W momencie, gdy koncepcja jest już gotowa to na wyrównaną powierzchnię należy rozprowadzić cienką warstwę kleju do glazury, który nie może być jedna zbyt rzadki. Do tego celu przydatna będzie paca zębata. Pamiętajmy jednak, że nie można przygotowywać podłoża dla zbyt wielu elementów na raz, ponieważ klej będzie wysychał. Następnie elementy należy równo obok siebie ułożyć, z zachowaniem fug pomiędzy siatkami. Do łączenia poszczególnych arkuszy przydatne okażą się odpowiednio dobrane krzyżyki dystansowe.

Po ułożeniu każdego arkusza mozaiki konieczne staje się sprawdzenie poziomu przy użyciu poziomicy. Mozaika musi być dociskana do podłoża pacą, by klej dobrze wiązał się z podłożem. Ważne, aby nadmiar kleju usuwać na bieżąco. Z kolei fugowanie wykonuje się za pomocą szpachli do spoinowania, a suchą gąbką należy zdejmować z powierzchni nadmiar a następnie przemyć mozaikę na mokro.

Share.

Leave A Reply