Montaż drabin ewakuacyjnychażu drabiny ewakuacyjnej | Nasze4katy.net

Jak prawidłowo zamontować drabinę ewakuacyjną do konstrukcji? Co należy wiedzieć i o czym należy pamiętać? Przedstawimy parę zasad, które rozjaśnią pewne kwestie i pomogą podczas montażu drabiny ewakuacyjnej.

My przyjrzeliśmy się konstrukcjom firmy Crynolinie. Jest to znany producent drabin ewakuacyjnych. Przechodząc jednak do szczegółów – należy podzielić prace montażowe na te, które będą dotyczyły montażu drabin ewakuacyjnych do: ścian betonowych, ścian niskiej wytrzymałości tj. Beton komórkowy czy ceramika poryzowana, ścian wykonanych w technologii dwuwarstwowej, stalowych lub żelbetonowych elementów, lekkich obudów, masztów, kominów itd.

W pierwszym przypadku nie ma większego problemu – po prostu montujemy drabinę do muru lub ściany betonowej. Wystarczy dobrać odpowiedniej nośności kołki mocujące i przykręcić drabinę – praca skończona.

Drugi przypadek – umocowania drabiny do ściany o niskiej wytrzymałości, wymaga doboru bardziej specjalistycznych kołków – w takich wypadkach może zajść konieczność użycia np. kołków wklejanych. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy specyfika narzędzi jakich używamy jest odpowiednia do materiału do którego chcemy przymocować drabinę, to lepiej skonsultować się ze specjalistą w zakresie technik zamocowań.

Chcąc przytwierdzić drabinę do ściany wykonanej w technologii dwuwarstwowej, gdzie pierwsza warstwa to warstwa nośna, a druga to ocieplenie, można wykonać mocowanie jak w przypadku ściany murowanej. Może także zastosować uchwyty regulowane, które zależy założyć jeszcze przed wykonaniem ocieplenia. Następnie montujemy drabinę.

Jeśli chodzi o mocowanie drabiny do stalowych lub żelbetonowych elementów konstrukcji hal, należy posiadać specjalistyczne uchwyty umożliwiające taki montaż.

Z montażem drabin ewakuacyjnych nie będzie także problemu jeśli chcemy je utwierdzić do lekkich obudów. Stosuje się wówczas specjalne adaptery. Jednak w tym przypadku jak i w ostatnim – masztów, kominów czy zbiorników stalowych, wymagana jest opinia i projekt specjalisty. Pomoże to w bezpiecznym umocowaniu drabiny ewakuacyjnej tak aby w mogła spełniać swoje zadanie.

Share.

Leave A Reply