System monitoringu to skuteczna metoda zabezpieczenia przed kradzieżą i aktami wandalizmu, która sprawdza się w ochronie zarówno obiektów publicznych, jak i prywatnych domów czy mieszkań. Wbrew pozorom, nie musi to być wcale drogie rozwiązanie! Szeroka oferta urządzeń tego rodzaju pozwala bowiem na dostosowanie monitoringu do konkretnych potrzeb, jest to więc świetna metoda zabezpieczenia na każdą kieszeń.

złotych. Dla potrzeb domu lub biura, gdzie nie jest wymagana wysoka rozdzielczość obrazu, poleca się oczywiście to pierwsze, tańsze rozwiązanie.

Co w zestawie?

Do instalacji skutecznego systemu monitoringu analogowego potrzeba kilku urządzeń, które najwygodniej zakupić od razu w zestawie (http://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-analogowy/zestawy-analogowe.html). Na typowy pakiet tego typu składa się: kamera (jedna lub więcej), rejestrator cyfrowy, zasilacz, przewód do kamer przemysłowych, rozgałęźnik zasilania oraz zestaw wtyków i łączy. Oczywiście najważniejszy jest wybór urządzenia rejestrującego obraz, który zależny jest od indywidualnych warunków oraz potrzeb. Dobrze jest zwrócić uwagę na zakres temperatur, w jakich mogą funkcjonować kamery, a także na dodatkowe możliwości technologiczne, jak na przykład opcja doświetlania obrazu w ciemności (zasięg diod podczerwieni) czy przybliżania widoku. Droższe i bardziej zaawansowane kamery mogą też posiadać mechaniczne filtry zapewniające lepsze odwzorowanie obrazu, możliwość zaprogramowania ruchu kamery po wytyczonych torach patrolowych, dodatkowy zoom, a także wzmocnioną obudowę, mającą zapewnić ochronę przed potencjalnymi aktami wandalizmu.

Instalacja monitoringu

Największym wyzwaniem będzie poprowadzenie w domu okablowania, a także instalacja kamer, które – w zależności od modelu urządzenia – montuje się na ścianie albo pod sufitem. O system monitoringu najlepiej zadbać więc w trakcie remontu lub robót wykończeniowych domu albo mieszkania. Samo połączenie urządzeń ze sobą jest już bardzo łatwe: kamery podłącza się do prądu (wykorzystując zasilacz z pomocą rozgałęźnika zasilania, który pomoże uporządkować rozgałęzienia z jednego źródła o większej mocy) oraz do rejestrator cyfrowy, który poprzez gniazdo USB łączy się z komputerem lub laptopem. Po podłączeniu do niej kamer oraz instalacji załączonego oprogramowania – które umożliwia nie tylko podgląd video, ale też wysyłanie obrazu online i poprzez sieć LAN – system jest gotowy do użytku. W zależności od potrzeb, można do monitoringu zakupić dodatkowe akcesoria, takie jak np. uchwyty na kamery (ułatwiające instalację tych urządzeń), atrapy kamer (będące dodatkiem do całej sieci i mające funkcję odstraszania niepożądanych gości), reflektory IR (czyli urządzenia emitujące dodatkowe światło podczerwone, umożliwiające lepszą widoczność w nocy), rejestrator cyfrowy (urządzenie, które zbiera i zapisuje na podłączonym dysku twardym dane z kamer) czy też dodatkowe okablowanie lub akcesoria ułatwiające instalację systemu. Niezbędna jest również odpowiednia ilość wolnego miejsca na dysku twardym w urządzeniu, które ma zbierać obraz z kamer (może to być komputer, laptop lub specjalny rejestrator). Najlepiej zdecydować się na dodatkową inwestycję i zakupić dysk HDD (http://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-analogowy/dyski-twarde.html) specjalnie dostosowany do systemów monitoringu (niezawodność, niski pobór mocy).

Bez strat i stresu

Jak widać, monitoring nie musi być drogi – dysponując budżetem już nawet w kwocie kilkuset złotych, można łatwo skompletować sprzęt nadający się do domowego użytku. Jest to zresztą opłacalna inwestycja, która może zaoszczędzić strat finansowych i stresu, wiążących się z ewentualnym włamaniem.

Share.

Leave A Reply