Salon, pokój dzienny, living room, „duży” pokój.
To różne nazwy określające to samo, bardzo ważne pomieszczenie w domu, lub mieszkaniu. Czasem jest przestronne, często średniej wielkości, nierzadko całkiem nieduże. W wersji idealnej pełni jedną funkcję, zazwyczaj jednak musi pomieścić ich dwie, lub więcej. Bywa pomieszczeniem zupełnie osobnym, ale popularne jest również łączenie go z kuchnią, otwieranie na hall, czy optyczne scalanie z sąsiednim tarasem lub ogrodem.

Pokój dzienny zazwyczaj pełni funkcję reprezentacyjną – to tu przyjmujemy gości, urządzamy spotkania towarzyskie, podejmujemy rodzinę i bliskich uroczystym posiłkiem.

Salon, poza swą podstawową funkcją, przyjmuje wiele innych aktywności. Oprócz bycia miejscem relaksu, odpoczynku, bywa nader często jadalnią, bawialnią, czytelnią, czasem gościnną sypialnią no i oczywiście centrum rodzinnej rozrywki medialnej. Zazwyczaj to tam umieszczamy telewizor, lub coraz częściej projektor i ekran. Co za tym idzie – także sprzęt grający.

Jak w jednym pokoju zmieścić i sensownie połączyć tak wiele funkcji? Jaka powinna być idealna aranżacja salonu?

Sprawa nie jest prosta. Nawet jeśli mamy sporych rozmiarów pomieszczenie, to może się to wydawać misją niemożliwą. Jeśli w naszym pokoju dziennym mają się zmieścić meble wypoczynkowe (które na przykład okazjonalnie będą się zmieniać w sypialnię dla gości), stół jadalniany z kompletem krzeseł, telewizor, lub ekran, miejsce na książki, czy płyty, oprócz tego jakieś miejsce zabaw dla najmłodszych, to sprawa robi się skomplikowana.

Można zmierzyć się z tym zadaniem samodzielnie, ale można również tę misję powierzyć profesjonalistom. Architekci wnętrz, oprócz kompleksowych projektów całych mieszkań, czy domów, oferują również projekty pojedynczych pomieszczeń. Warto skorzystać z ich usług w tym wypadku. Tym bardziej, że zgrabne i logiczne połączenie kilku funkcji w jednym pomieszczeniu wymaga dużej wprawy i doświadczenia, nie mówiąc o pomysłowości. Architekci wnętrz z Projekt MIMO w swym dorobku mają już niejedno zaprojektowane i zrealizowane wnętrze wielofunkcyjnego salonu. Z pomocą specjalisty aranżacja salonu stanie się misją jak najbardziej wykonalną. Wystarczy, żebyśmy przed spotkaniem z architektem zastanowili się, jakie funkcje ma pełnić nasz pokój dzienny oraz, które są dla nas najważniejsze, a które drugorzędne. Projektant przeanalizuje nasz sposób korzystania z salonu. Skonfrontuje nasze oczekiwania i marzenia oraz możliwości, jakie daje kształt, układ i wielkość opracowywanej przestrzeni, z budżetem, jaki chcemy przeznaczyć na wykończenie, wystrój i umeblowanie. Zadba o to, aby plan, który powstanie, był funkcjonalny. Żeby pomimo zintegrowania kilku funkcji w jednej przestrzeni, zaznaczyć podział na strefy oraz, aby nie zagracić pomieszczenia. Pozostawi odpowiednią ilość miejsca na komunikację, przejścia, po prostu „do życia”. Weźmie pod uwagę nasze upodobania i zaproponuje najlepszy styl wykończenia, oraz dobierze kolorystykę, materiały i dodatki, tak, abyśmy czuli się w naszym salonie komfortowo. Jeśli salon łączy się z innymi pomieszczeniami w domu, dopilnuje, żeby wszystkie one spójnie ze sobą współgrały i przenikały się. To pozwoli na optycznie powiększenie przestrzeni. Czasami projektant zaproponuje wyburzenie jakiejś ściany lub jej fragmentu, jeśli uzna, że poprawi to proporcje lub na przykład doświetli wnętrze.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na duże zmiany i ingerencje w układ ścian, czy jedynie na zmianę wystroju i dodatków, przy pomocy zaufanego i sprawdzonego projektanta misja „Salon”, z pewnością zakończy się pełnym sukcesem!

Share.

Leave A Reply