Ściany działowe stawia się po wybudowaniu ścian nośnych i stropu. Ich ważną funkcją, oprócz wydzielenia poszczególnych pomieszczeń wewnątrz domu, jest izolacja dźwiękowa. Aby ściany działowe mogły dobrze spełniać to zadanie, muszą być wykonane z odpowiednich, trwałych materiałów. Chcesz wiedzieć jakich?

Choć ściany działowe nie przejmują ciężaru stropów (tak jak ściany nośne), powinny być jednak trwałe i mocne. Do ich budowy wykorzystuje się więc najczęściej cegły ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego, pustaki ceramiczne i bloczki silikatowe. Nieco mniejszą popularnością cieszą się natomiast płyty gipsowo-kartonowe i ściany działowe wykonane ze szkła.

Czym charakteryzują się poszczególne materiały i o czym należy pamiętać przy wyborze każdego z nich? Specjaliści pracowni Dobre Domy przygotowali dla Ciebie zestawienie rodzajów ścian działowych.

Ściany działowe z cegieł ceramicznych pełnych lub pustaków

W skład cegły ceramicznej wchodzą różne rodzaje gliny, łupków, mułków i lessów , które wpływają na jej dość wysoką nasiąkliwość (utrzymującą się na poziomie ok. 22% ) . Cegły ceramiczne są więc wykorzystywane tam, gdzie nie będą wystawione na działanie czynników atmosferycznych – dlatego wykonuje się z nich m.in. ściany wewnętrzne.

W zależności od wypełnienia cegły ceramiczne dzieli się na cegły pełne (zwykłe) oraz pustaki (dziurawki, sitówki, kratówki) . Jakie właściwości mają wykonane z nich ściany?

  • Ściany wewnętrzne z cegieł pełnych – są bardzo stabilne i mocne, dzięki czemu można montować na nich nawet bardzo ciężkie szafki i wiszące regały. Zazwyczaj buduje się ściany działowe z cegieł o grubości 12 cm , które dzięki swojemu wypełnieniu mają bardzo dobre właściwości akustyczne.

Wadą ścian działowych z cegieł pełnych jest ich dość czasochłonny montaż. Wszystkie cegły trzeba bowiem układać bardzo precyzyjnie i przyklejać je za pomocą zaprawy murarskiej. Ważne także, aby na bieżąco kontrolować ułożenie murku za pomocą poziomicy i listwy dystansowej , co pozwoli uniknąć krzywizn.

  • Ściany wewnętrzne z pustaków – są równie grube (około 12 cm) i stabilne,  jednak posiadają znacznie gorsze właściwości akustyczne. Wypełnienie pustaków stanowią bowiem drobne kanaliki, otwory przelotowe lub kwadratowe otwory, przez które mogą przenikać dźwięki. Z powodu niepełnej struktury ściany z pustaków nie utrzymają bardzo ciężkich regałów i szafek. Są jednak łatwe w montażu i nawet o 30% lżejsze (cegły dziurawki) od zwykłych cegieł. 

Ściany wykonane z cegieł pełnych lub pustaków można wykończyć dwoma rodzajami materiału:

  • tynkiem (cementowo-wapiennym, gipsowym lub najrzadziej – glinianym),
  • płytami gipsowo-kartonowymi.

Wykończenie za pomocą tynku zajmuje więcej czasu, ale pozwala na lepszą izolację akustyczną pomieszczenia.

Ściany działowe z cegieł silikatowych lub bloczków z betonu komórkowego

Cegły silikatowe lub bloczki z betonu komórkowego stosuje się zamiast zwykłych cegieł ceramicznych. Czy są one jednak tak samo wytrzymałe?

  • Cegły silikatowe – czyli cegły wapienno-piaskowe, są bardzo gęste i twarde, dzięki czemu mają bardzo dobrą odporność na uderzenia i pęknięcia. Z tego powodu są jednak bardzo ciężkie, a więc trudne w przenoszeniu i układaniu.

Jednolita struktura cegieł silikatowych sprawia, że mają one wyjątkowo dobre właściwości dźwiękoszczelne (potrafią zablokować dźwięki o głośności nawet ponad 50 dB ). Mogą także bez żadnych problemów utrzymać duże obciążenie zawieszonych na nich mebli.

  • Bloczki z betonu komórkowego – są dużo lżejszym materiałem niż cegły silikatowe. Układa się je więc bardzo łatwo mimo dosyć dużego rozmiaru poszczególnych bloczków. Każdy z elementów można jednak przyciąć do dowolnego rozmiaru, co pozwoli Ci uzyskać idealnie równą i dopasowaną do wysokości domu ścianę. Niestety ściany z betonu komórkowego nie tłumią zbyt dobrze dźwięków (chronią przed hałasem do 33 dB).

Ściany z cegieł silikatowych są bardzo gładkie, w związku z czym potrzebują niewielkiej warstwy wykończenia. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu jak najwęższej ściany, możesz położyć nawet niewielką warstwę gładzi szpachlowej.  Bloczki z betonu komórkowego, choć są gładkie, nie blokują dobrze dźwięków. Muszą więc być wzmocnione dodatkową warstwą izolacji akustycznej z tynku tradycyjnego.

Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych

Kolejnym materiałem stosowanym do budowy ścian działowych są płyty gipsowo-kartonowe. Możesz je zastosować, gdy zależy Ci na uzyskaniu jak najcieńszej warstwy oddzielającej pomieszczenia, a nie na samych właściwościach akustycznych. Płyty gipsowo-kartonowe nie tłumią bowiem zbyt dobrze dźwięków, więc lepiej zrezygnuj z ich montażu między łazienką a salonem czy sypialnią a kuchnią.

Gdzie więc się sprawdzą? Za ich pomocą wyznaczysz np. przestrzeń na garderobę w sypialni. Montaż nie zajmie Ci dużo czasu, ponieważ płyty gipsowo-kartonowe są dosyć duże i mogą posiadać dodatkowe ułatwienia w postaci łączeń na pióro i wpust.

Choć ściany gipsowo-kartonowe są bardzo gładkie, potrzebują dodatkowego wykończenia, które nieco poprawi ich właściwości akustyczne i estetykę. Przede wszystkim należy zaszpachlować wszystkie miejsca złączeń (to przez nie przedostaje się najwięcej dźwięków), a później wyrównać powierzchnię. Bezpośrednio na płyty możesz nałożyć także gładź gipsową. Na koniec pozostaje Ci tylko pomalować ściany.

Ściany działowe szklane

Szklane ściany są stosowane tylko w biurach? Niekoniecznie. Mogą one sprawdzić się w również Twoim domu. Szklane ściany działowe mogą mieć konstrukcję:

  • jednolitą z zabudową w systemie ramowym – mocowaną do aluminiowych profili;
  • jednolitą z zabudową w systemie bezramowym – mocowaną za pomocą specjalnych okuć;
  • z pustaków szklanych – łączonych ze sobą za pomocą plastikowych łączników lub tradycyjnej zaprawy cementowej.

Jeśli masz kuchnię połączoną z salonem, a zależy Ci na oddzieleniu przestrzeni – szklane pustaki okażą się do tego idealne. Przez ich przezroczystą powierzchnię do pomieszczenia kuchennego będzie nadal wpadać sporo światła, a jednocześnie wyciszą one dźwięki dochodzące z kuchni.

Materiały na ściany działowe – które wybrać?

Każdy z materiałów wykorzystywanych na ściany działowe może okazać się bardzo użyteczny. To, na który materiał najlepiej się zdecydować, zależy od tego, jakie pomieszczenia trzeba od siebie oddzielić. Istotne jest również, czy ważniejsza jest dobra dźwiękoszczelność, czy raczej estetyczny wygląd. Przy wybieraniu materiałów na ściany działowe należy też brać pod uwagę ich późniejsze obciążenie. Przyjrzyj się projektom pracowni Dobre Domy, w których wyszczególniono materiały polecane do budowy poszczególnych domów. Znajdziesz wśród nich mnóstwo inspiracji i wskazówek.

Share.

Leave A Reply