Kosiarka przed sezonem ? jak dbać o silnik? | Nasze4katy.net

Z wielu przyczyn zdarza nam się przeoczyć jesienny serwis kosiarki i zimuje ona bez czyszczenia. Rzecz jasna, podobne działania nie są zalecane. Jednak jeżeli zdarzyło Ci się coś podobnego to wiosną jesteś w stanie wszystko nadrobić przed jej pierwszym uruchomieniem.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac serwisowych przy kosiarce należy bezwzględnie upewnić się, że przewód od świecy zapłonowej został odłączony. W końcu od tego zależy nasze bezpieczeństwo.

Jak właściwie dbać o kosiarkę?

Pierwszy i niezaprzeczalnie najważniejszy krok to wymiana oleju na nowy. W wielu dostępnych na rynku modelach kosiarek możliwe jest usuwanie zużytego oleju nie tylko przez korek spustowy w misce olejowej, ale również przez sam wlew oleju lub  odessanie specjalną pompką. Należy jednak pamiętać, że najnowsze modele produkowane są bardzo często bez korka spustowego w misce olejowej. W takiej sytuacji wylewanie zużytego oleju następuje przez wlew lub odessanie specjalna pompką.
Samo paliwo, które wlewasz do kosiarki ma określoną trwałość, która zwykle wynosi do 30 dni. Po tym czasie paliwo może rozwarstwiać się. Ważne jest to, że takie paliwo nie nadaje się już do użytku, ponieważ oddzielają się w niej osady, rozpuszczalniki i substancje kleiste. Co prawda są substancje, które są w stanie zapobiec temu ? są to stabilizatory, które są w stanie wydłużyć jego trwałość nawet do 36 miesięcy. Jeżeli jednak w silniku zostało paliwo bez stabilizatora sprzed sezonu, należy je usunąć  wlać świeże a po wszystkim dolać stabilizator.


Zadbaj o kosiarkę ? wymień filtr

Bardzo ważne jest czyszczenie i regularna wymiana filtru powietrza. Pamiętaj, że nie należy czyścić go sprężonym powietrzem, ponieważ może to spowodować jego uszkodzenie. Wynikiem takiego działania będą zanieczyszczenia wnikające do wnętrza silnika. Bardzo ważna jest również wymiana świecy zapłonowej na nową.
Nie można zapominać również o takich podstawowych kwestiach jak wyczyszczenie kosiarki ze starej ściętej trawy. Konieczne jest wyczyszczenie przestrzeni pod obudową, noży tnących, kanału wlotowego do kosza kosiarki oraz powierzchni przylegania kosza.
Miej na uwadze, że kosiarka podczas przewozu powinna znajdować się w pozycji roboczej. Maksymalny kąt jej nachylenia powinien wynosić 15 st. Dodatkowo należy ją przewozić bez paliwa, inaczej istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru i możliwość zatrucia oparami paliwa.

Prawidłowy serwis to gwarancja żywotności kosiarki

Jeżeli będziesz zapewniał kosiarce odpowiedni serwis będziesz w stanie wydłużyć jej żywotność, zmniejszyć zużycie paliwa do 30% i zmniejszyć emisję szkodliwych spalin nawet do 50%.

Share.

Leave A Reply