Z początkiem wiosny do życia budzą się nie tylko rośliny, lecz także szkodliwe choroby, w tym grzyby. Drzewka owocowe, takie jak brzoskwinia czy nektarynka, są na nie szczególnie wrażliwe. Jak je uchronić przed jednym z najniebezpieczniejszych grzybów w sadzie, wywołującym tzw. kędzierzowatość? Dowiesz się o tym z naszego tekstu.

Kędzierzowatość to efekt szkodliwych działań grzyba Taphrina deformans, który występuje bardzo często w polskich sadach. Uszkodzone przez niego liście do końca lata w większości obumierają i odpadają, co sprawia, że brzoskwinie wypuszczają nowe liście przed jesienią i przez to stają się mniej odporne na mrozy. Mogą również słabiej kwitnąć w następnym sezonie.

ZIEMOVIT pokaże Ci, jak rozpoznać chorobę oraz kiedy rozpocząć walkę z grzybem za pomocą specjalnych środków, aby latem móc cieszyć się smakiem pysznych brzoskwiń i nektarynek.

Kędzierzowatość liści – jak rozpoznać?

Choroby brzoskwini często mają podobne objawy, nie inaczej jest w przypadku kędzierzowatości. Otóż charakterystyczne dla tej przypadłości deformacje liści, czyli

 • pofałdowanie,
 • zgrubienie,
 • przybieranie najpierw żółtej, a potem karminowej (czerwono-różowej) barwy

są bardzo podobne do objawów niedoboru fosforu. Odróżnienie jednej choroby od drugiej może sprawić problem, jest jednak możliwe. Po pierwsze, w przypadku kędzierzowatości zniekształcenia liści są znacznie poważniejsze. Po drugie, zarażenie grzybem Taphrina deformans skutkuje również innymi niecodziennymi zjawiskami, które można zaobserwować na całym drzewie. Są to m.in.:

 • drobne rany na skórce owoców,
 • żółto-karminowe przebarwienia na owocach,
 • opadanie kwiatów brzoskwini,
 • nabrzmiewanie pędów drzewa.

Niedobór fosforu u brzoskwiń można uzupełnić, stosując uniwersalny granulowany nawóz ogrodniczy ZIEMOVIT. Jego dodatkowym atutem jest również podnoszenie odporności roślin na choroby grzybowe.

Warunki sprzyjające kędzierzowatości liści

Jak wszystkie grzyby także i Taphrina deformans potrzebuje odpowiednich warunków do tego, aby mógł się rozwinąć. Najwięcej przypadków kędzierzowatości liści brzoskwini można zauważyć, gdy:

 • okres przedwiosenny oraz sama wiosna są wilgotne,
 • temperatura powietrza waha się między 10 a 20oC,
 • występują spore opady deszczu.

Jako że takie warunki pogodowe nie są niczym wyjątkowym w naszej szerokości geograficznej, to infekcje drzew brzoskwiniowych są bardzo częste. W okresach suszy zachorowalność spada, podobnie, niestety, jak plony samych owoców, które również nie lubią braku wilgoci.

Jak chronić brzoskwinie przed kędzierzowatością liści?

W momencie, w którym zauważymy pierwsze objawy kędzierzowatości, na szybkie wyleczenie drzewa jest za późno – Taphrina deformans wniknął już bowiem do wnętrza rośliny. Wówczas masz dwie możliwości działania:

 • wyciąć wszystkie pędy, na których pojawiły się chore liście,
 • gdy jesienią spadną już pierwsze liście, należy je wszystkie spalić i spryskać samo drzewko brzoskwiniowe.

Warto natomiast pamiętać, że do zarażenia grzybem dochodzi na początku wiosny, gdy dopiero wykształcają się pierwsze pąki. Wtedy to oprysk za pomocą środka grzybobójczego SIARKOL EXTRA 80 WP pomoże Ci w skutecznej obronie owoców przed różnymi chorobami – nie tylko kędzierzowatością, lecz także równie niebezpiecznym mączniakiem prawdziwym.

Share.

Leave A Reply