Jaki kamień elewacyjny wybrać? | Nasze4katy.net

Kamień elewacyjny może być idealnym sposobem ozdobienia elewacji pod warunkiem, że będzie odpowiednio dobrany, ułożony i zabezpieczony. Jednego nie można zarzucić budynkowi z podobnym wykończeniem? na pewno nie jest nudny – przyciąga uwagę różnorodnością barw oraz faktur.

Kamień to bardzo często wykorzystywany materiał stąd też sięga się po niego w celu wykończenia domów mieszkalnych, kościołów, szkół czy instytucji państwowych. Obecnie elewacje z kamienia spotykane są nie tylko w tradycyjnym budownictwie, ale również w miejskich i nowoczesnych aranżacjach.

Czym należy kierować się podczas wyboru kamienia do wykończenia elewacji?

Pierwszym aspektem, który weźmiemy pod uwagę jest kolor kamienia, który w znacznym stopniu determinuje jego rodzaj. Dostępne na rynku gatunki różnią się pomiędzy sobą barwą, ich nasyceniem czy strukturą. Ten sposób wykończenia jest w stanie nam służyć długie lata. Inne ściany mogą być w między czasie wielokrotne odnawiane a te kamienia nie będą tego wymagały. Stąd też lepiej zdecydować się na neutralne kolory, które łatwiej będzie można dostosować  do barw farb i tynków. Kamień elewacyjny jest dostępny zarówno w  formie małych elementów, jak i dużych płyt. Producenci są w stanie zaoferować nam różne formaty. To od nas zależy czy krawędzie mają być równo ścięte czy łupane.

kamien-elewacyjny-dekoracyjny-zewnetrzny-11

fot. skalite-kamien.pl

Dostosują produkt do naszych oczekiwań ? od nas zależy wizualizacja efektu końcowego tak by dokładne zobrazować sobie nasze oczekiwania. Do wyboru mamy również kamienie polerowane na połysk lub matowe. Najtrwalsze z dostępnych na rynku są skały magmowe. Charakteryzują się wyjątkowo wysoką odpornością na mróz i inne czynniki atmosferyczne. Możemy również liczyć na to, że nie nasiąkną wodami gruntowymi lub zacinającym deszczem. Bardzo częstym wykorzystywanym materiałem jest również elewacja wykonana płytami z wapienia lub piaskowca miękkiego. Nieco rzadziej spotykanymi są elewacje z granitu z uwagi na wysoką cenę.

Najtwardsze skały wykorzystywane do zdobienia budynków to te wykonane z minerałów. W tym gronie znajdziemy: granity, sjenity, piaskowce twarde bazalty czy łupek krystaliczny. Nieco mniejszą wytrzymałość mają zdecydowanie wapienie miękkie  i piaskowce miękkie od skał magmowych. Przez swoją porowatość łatwiej ulegają zabrudzeniu.

Jaki kamień elewacyjny do wykończenia domu?

– granit, sjenit- łatwo poddają się obróbce ? sjenit ma kolor ciemnoszary a z kolei granit występuje w odcieniach szarości, żółci, zieleni, brązów czy czerwieni,
– piaskowiec- charakteryzuje się dużą ścieralnością i nasiąkliwością stąd też jest stosowany jedynie do położenia na ścianach pionowych. Występuje w jasnych odcieniach beżu, szarości a także w żółci, czerwieni czy brązu,
– trawertyn- porowaty kamień, który wykorzystuje się do klasycznych i nowoczesnych aranżacji. Trawertyn to kolor od beżowego po brąz,
– marmur- jest to skała wyjątkowo podatna na  polerowanie i obróbkę. Co prawda z czasem może ulec powierzchnia zmatowieniu, ale i tak charakteryzuje się długą trwałością.

W jaki sposób można zabezpieczyć kamień?

Aby kamień elewacyjny był ozdobą naszego domu przez długie lata musimy zwrócić szczególną uwagę na jego konserwacje i pielęgnacje. Jest to co prawda bardzo trwały materiał, ale z czasem może ulec zniszczeniu. W końcu elewacja jest stale narażana na szkodliwe działania czynników atmosferycznych ? opady, promieniowanie UV, gazy pyły czy wahania temperatur. Czynniki, które wpływają na trwałość kamienia znajdują się również w podłożu. Przedostawanie się soli czy kwasów z wód gruntowych  powoduje zniszczenie i rogowacenie kamienia.
Zanim więc przystąpimy do montażu elewacji z granitu czy marmuru należy ich powierzchnie poddać polerowaniu lub gładzeniu.

Jaki kamień elewacyjny wybrać?

Tutaj spore znaczenie będzie miał efekt końcowy ? czyli nasze oczekiwania względem kamienia elewacyjnego. Jeżeli chcesz postawić na nowoczesny i oryginalny wygląd warto wybrać kontrastowy materiał. A jeżeli z  kolei najważniejsza jest dla Ciebie funkcjonalność ? postaw  na stosowane gamy kolorów. Cena nie jest tutaj bez znaczenia. Elewacja z kamienia jest stosunkowo drogą inwestycją.

Share.

Leave A Reply