Najtańsza jest energia zaoszczędzona ? tak przynajmniej twierdzą eksperci. Do oszczędności skłania nie tylko rachunek za prąd, ale i zaostrzone przepisy.
W natłoku kilkunastu tysięcy dostępnych na polskim rynku projektów domów, ciężko jest zdecydować o najlepszym rozwiązaniu, które jednocześnie zapewnia ciekawy wygląd, funkcjonalność  i dodatkowo energooszczędność. Ostatnia kwestia staje się powoli nieuniknionym kierunkiem przyszłości budownictwa.

Co wpływa na decyzję o wyborze konkretnego projektu?

Dla większości inwestorów decydujących się na budowę domu podstawą są ograniczanie kosztów budowy. Każdy stara się wybudować solidny dom przy jak najmniejszych nakładach finansowych. Jest to w pełni zrozumiała rzecz. Niestety, ale planując budowę zapominamy o tym już na początku drogi, czyli podczas wyboru projektu. Zachwycamy się pięknymi wizualizacjami, które nie do końca są funkcjonalne i są drogie w realizacji. Bardzo często ludzie kupują podobne projekty, a dopiero przy faktycznej wycenie dostają zawrotu głowy i próbują na wszystkie możliwe sposoby znaleźć możliwość obniżenia kosztów. Zwykle podobne działania kończą się zmianami adaptacyjnymi wybranego przez projektu.

Dom należy wybierać od środka

Przy wyborze projektu najważniejszy jest jego układ funkcjonalny wewnątrz ? jest to istotniejsze niż jego wygląd zewnętrzny. Miej na uwadze, że elewacje można sobie zawsze urozmaicić bardzo prostymi i niedrogimi rozwiązaniami. Układ i rozmiary pomieszczeń w środku jest zdecydowanie ciężej zmienić i wiąże się to ze zmianami konstrukcyjnymi ? za którymi stoją duże koszty.

Kształt domu powinien być kompaktowy

Obrys domu musi być zwarty o jak najbardziej regularnych kształtach. Koszty budowy mogą wzrosnąć przy każdym uskoku czy wykuszu. Tutaj trzeba mieć na uwadze nie tylko samą robociznę, ale i koszty materiałów. Zamiast wykuszu z trzema oknami wstaw jedno, ale większe. Miej na uwadze, że nieregularny kształt budynku przekłada się również na nierównomierne wykorzystanie krążącego w domu ciepła, które w przeciwieństwie do prostego, kompaktowego kształtu budynku krąży po kątach i zakamarkach w domu o dosyć nieregularnych kształtach. Rezultatem takich działań może być zwiększone zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Dach dwuspadowy ? kolejna możliwość obniżki kosztów

Jeżeli głównym determinantem Twojej budowy domu są ograniczone koszty to powinieneś zdecydować się na dom z dachem dwuspadowym. Szacuje się, że dach wielospadowy o tej samej powierzchni może być nawet  do dwóch razy droższy niż dach dwuspadowy. Największe koszty robią krawędzie dachu wielospadowego, do których konieczne staje się zaopatrzenie w drogie akcesoria pomocnicze do pokrycia dachowego. Decydując się na dach wielospadowy musisz wziąć też pod uwagę o wiele droższe prace dekarskie, konstrukcję dachową, dłuższy czas realizacji oraz większe prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczelności. Skutkiem takich działań mogą być później zwiększone koszty  ogrzania budynku, ale i również problemy powiązane z przeciekaniem i drogimi naprawami. Dach dwuspadowy takie ryzyko zdecydowane obniża.

Odpowiednie rozmiary domu

Aby móc wybrać projekt jak najbardziej funkcjonalny, pamiętajmy również o tym, że jego powierzchnia musi zostać dopasowana do potrzeb naszej rodziny. Nie za duży, ale i nie za mały. Każdy metr kwadratowy to kolejne koszty. Warto jest więc wybrać dom, w którym jest jak najwięcej powierzchni mieszkalnej, a jak najmniej komunikacji i korytarzy. Tym sposobem będziemy w stanie uniknąć poczucia ciasnoty. Jeżeli dostosujemy się do wyżej wymienionych rad będziemy mieć poczucie dobrze wydanych pieniędzy.

Share.

Leave A Reply