Aranżacja okna ma niebagatelny wpływ na styl oraz charakter pomieszczenia. W zasadzie jego dekoracja powinna stanowić dopełnienie pejzażu zewnątrz, ale pomysłowa wykończenie okna może być wybawieniem, gdy za oknem nie ma ciekawych widoków do podziwiania.

Okno na świat

Okna to obszar, w którym wnętrze łączy się ze światem zewnętrznym. Jest to istotny punkt architektoniczny pomieszczenia. To dzięki nim mamy dostęp do światła, świeżego powietrza oraz dodają wnętrzu przestrzeni. Warto jest zdawać sobie sprawę z faktu, że aranżacja okna ma kolosalny wpływ na panującą atmosferę w pomieszczeniu. Dekoracja okienna powinna stanowić dopełnienie tego, co znajduje się na zewnątrz. Osoby, które mogą pochwalić się pięknym pejzażem z okna nie potrzebują specjalnej ozdoby, ale z kolei, gdy za oknem nie ma specjalnie nic do podziwiania, to jego pomysłowa aranżacja może okazać się zbawienna.

Sposoby pozwalające zatuszować mankamenty

Jak wiadomo okna mogą mieć różne kształty i wymiary. W sprzedaży dostępne są m.in. okna panoramiczne, mansardowe, wykuszowi, balkonowe a nawet okrągłe. Idealna dekoracja okienna pozwala podkreślić wygląd i dopełnić styl całego wnętrza. Okno zawsze ma jakieś tło, dla którego jest to ściana i wymagane jest, aby ten obszar traktować całościowo, zwracając szczególną uwagę na proporcje.

Odpowiednio zastosowana dekoracja okna jest w stanie poprawić mankamenty w zakresie rozmiarów oraz proporcji, nie tylko okien, ale i całego pomieszczenia. Za jej pomocą możliwe jest ukrycie niezbyt ciekawych elementów jak, np.: grzejnika, a umiejscowienie oraz odpowiedni rodzaj karnisza sufitowego może optycznie podwyższyć wnętrze. Z kolei montaż karnisza tuż przy samym oknie utworzy mocną poziomą linię, która je z kolei obniży. Jeżeli z kole zależy Ci na tym, aby optycznie zmniejszyć okno można sięgnąć po podobne rozwiązania architektoniczne jakimi jest: lambrekin czy gzyms, który będzie zamontowany poniżej szczytu okna. Chcąc powiększyć wizualnie okno można zastosować odwrotny zabieg. Wąskie okna można poszerzyć poprzez rozciągnięcie firany poza ramy wnęki okiennej. Z kolei szerokie można zwęzić za pomocą tkanin, które zawieszone są w świetle szyb. Jak wiadomo sposobów udekorowania okien jest bardzo wiele i dostępnych jest całe mnóstwo materiałów, które można wykorzystać do aranżacji okna.

Jak dobrać materiał zasłon oraz firan?

Dekoracja okienna ma za zadanie ładnie prezentować się, ale i również umożliwiać w łatwy sposób dostać się do niego. W sprzedaży dostępne są zwiewne firany, proste rolety, żaluzje aluminiowe i drewniane, szykowne draperie, ciężkie zasłony, a również popularne ostatnimi czasy panele japońskie. Wybór określonego rozwiązania powinien zostać podyktowany indywidualnymi upodobaniami. Dekoracja okna może łączyć się kolorystycznie z innymi elementami aranżacji w sposób harmonijny bądź stanowić element kontrastowy, którego zadaniem będzie ożywić wnętrze.

Share.

Leave A Reply