Jak wybrać dobrą kosiarkę? | Nasze4katy.net

Aby osiągnąć wspaniale wyglądający trawnik potrzebujemy dobrej kosiarki, która nie tylko będzie łatwa w obsłudze, ale do tego wszystkiego zmieści się w naszym garażu czy ogrodowym domku. Zanim zdecydujesz się na konkretny model warto zadać sobie kilka podstawowych pytań po czym zastanowić się nad odpowiedziami.
Dobra kosiarka zapewni odpowiednią długość trawnika i będzie w stanie zaoszczędzić sporo czasu podczas koszenia. Na początku określ, ile uwagi chcesz poświęcić swojemu trawnikowi i czy będziesz osobiście dbał o niego czy zatrudnisz osobę do prac w ogrodzie. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kosiarkę będzie obsługiwać kobieta czy mężczyzna.

Kilka cennych porad przed zakupem kosiarki

Pierwsza i najważniejsza sprawa to, czy kosiarka ma być elektryczna, spalinowa czy ręczna. Jej rodzaj uzależnia się w dużej mierze od wielkości trawnika. W przypadku, kiedy jesteś właścicielem do 100m2 ? wystarczające będzie jeżeli zaopatrzysz się w kosiarkę ręczną a z kolei większym to dobrym zakupem będzie spalinowa. Co prawda nie ma nic złego jeżeli mały trawnik będziesz kosił spalinową. Dla wiele osób czynnikiem decydującym o zakupie kosiarki spalinowej jest fakt, że nie trzeba za sobą ciągnąć kabli. To kwestia wygody  i osobistych upodobań. Mały trawnik zawsze można kosić małą kosiarką, gorzej jest na odwrót.
Nie kupuj maszyny, która będzie zbyt mała. Decydując się na większą możesz liczyć na to, że szybciej upora się ona z koszeniem i do tego wszystkiego nie będzie stawać na większej trawie. Dodatkowo duża kosiarka jesienią może posłużyć do zbierania liści.

Jaką markę wybrać? Okazuje się, że strzałem w dziesiątkę jest taka, której serwis znajduje się w naszym mieście lub obecny jest w najbliższym dużym mieście. Zdecydowanie ułatwi to jej naprawę w chwili, gdy odmówi posłuszeństwa.

Czy kosiarka powinna posiadać kosz? Oczywiście, powinna. Odpada nam praca przy zagrabianiu skoszonego trawnika i zdecydowanie lepiej będzie on wyglądał po skoszeniu. Dodatkowo powstanie po niej zdecydowanie mniej filcu, czyli warstwy, która nie przepuszcza wody i powoduje, że trawnik gorzej rośnie.

Czy kosiarka powinna mieć opcję mulczowania trawy? Może, ale nie jest to konieczne. Tylko wielkie powierzchnie kosi się bez kosza, wtedy mulczowanie pozwala nie grabić skoszonej trawy.

Jaka powinna być obudowa pod spodem? Z dostępnych na rynku najlepszą obudową jest aluminium, ocynkowana blacha lub te z tworzywa. Okazuje się, że są one odporne na zarysowania  i nie rdzewieją. Z kolei obudowa z cienkiej blachy bardzo szybko rdzewieje i kruszy się a tym samym wpływa to na trwałość takiej kosiarki.

Czy kosiarka powinna mieć składany uchwyt? Jest to wygodne podczas przewożenia, np. na działkę. Bez problemu wejdzie nam ona do bagażnika. Po za tym jej przechowywanie będzie zdecydowanie łatwiejsze, ponieważ zajmie mniej miejsca.

Czy kosiarka powinna posiadać możliwość regulowania uchwytu?  Zdecydowanie tak. Osoby o różnym wzroście mogą wygodnie dostosować te ustawienia zgodnie z własnymi warunkami.

Instrukcja obsługi kosiarki powinna znajdować się w środku, abyśmy mogli prawidłowo wykorzystywać jej możliwości czy też zapoznać się z ogólnymi zasadami jej użytkowania.


 Kosiarka spalinowa- najważniejsze korzyści

Niezaprzeczalnie najważniejszym argumentem przemawiającym na korzyść kosiarki spalinowej jest fakt, że idealnie nadaje się zarówno do użytkowania na dużych lub małych powierzchniach. Dobieramy wyłącznie jej inne parametry czyli waga, to czy ma napęd, szerokość koszenia, pojemność, kosz czy moc. Kosiarka spalinowa będzie w stanie jechać pochyło na skarpach czy nierównym terenie. Korzystając z takiej kosiarki należy pamiętać o jej okresowych konserwacjach w serwisie. Jeżeli dodatkowo posiada napęd to trzeba kupować do niej paliwo. Kobiety mogą mieć problem z jej uruchomieniem, ale dobrym pomysłem okazuje się zakup kosiarki z rozrusznikiem. Zaleta to duża moc i wiele możliwości. Dodatkowo kosz jaki się w niej znajduje powinien być wykonany z materiału, który będzie ograniczał kurzenie. Następną zaletą jest mulczowanie czy zbieranie liści czy też drobnych odpadów z ciecia żywopłotów.

Share.

1 komentarz

  1. zwracam uwagę na ten fragment „Okazuje się, że strzałem w dziesiątkę jest taka, której serwis znajduje się w naszym mieście”. Bez względu czy mamy sprzęt na gwarancji czy sprzętu używany, konieczne będzie jego serwisowanie – i nie chodzi o awarie i naprawy – mam tu na myśli eksploatacje która przekłada się na trwałość sprzętu. Od lat bodajże 8 używam spalinową kosiarkę (nie chcę podawać marki by nie być posądzonym o reklamę). I jestem przekonany że fakt dbania o nią, wymiany ojeju, filtra, czyszczeniu, smarowaniu itp ona działa tak jakby miała rok. Fakt że już straciła kolor, że jest obdrapana z każdej strony, że kółka się pościerały i inne takie ale to pierdoły. Kosiarka była serwisowana i regulowana co sezon za kilkanaście złotych. Odległość od serwisu , jego jakość, dostępność do części uważam za bardzo istotną – zwłaszcza dla portfela i naszego czasu.

Leave A Reply