Jak konserwować i dbać o kosiarkę do trawy | Nasze4katy.net

Niezależnie od tego, czy korzystamy ze spalinowej lub elektrycznej kosiarka do trawy wymaga odpowiedniej konserwacji. Część rzeczy będziemy zmuszeni zlecić serwisowi, ale z niektórymi jesteśmy w stanie sami się uporać.
Podstawą serwisu kosiarki jest jej utrzymanie w czystości. Po każdorazowym użyciu należy ją oczyścić z resztek trawy i ziemi, której grudki przyklejają się do noży, śruby i wewnętrznej części obudowy. Gdy zaschną ich usunięcie nie będzie już takie łatwe. Dodatkowo jeżeli nie wyczyścimy trawy do końca grudki mogą gnić i pleśnieć, co wiąże z nieprzyjemnym zapachem.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas serwisowania sprzętu

Kosiarkę elektryczną przed rozpoczęciem zabiegów konserwujących należy bezwzględnie odłączyć od zasilania. Z kolei w kosiarce spalinowej, która posiada elektryczny zapłon, trzeba zdjąć fajkę ze świecy zapłonowej.
Do czyszczenia kosiarki możesz użyć:
– szczotki z twardego włosia,
-wilgotnej szmatki i wody,
-sprężarki powietrza,
-myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego z pistoletem ? wyłącznie do użycia przy kosiarce spalinowej.

Noże kosiarki: Jak czyścić, ostrzyć, oliwić i wyważyć 

Rozpocznij od włożenia rękawic ochronnych. Wybierając metodę ręczną przy użyciu szczotki lub szmatki zacznij od ostrożnego oczyszczenia noży, które możesz pozostawić do wyschnięcia albo też wytrzeć do sucha. Myjką pod ciśnieniem, którą możesz użyć przy kosiarce spalinowej wyłącznie wypłucz równo zabrudzenie z noży, jak i samej obudowy za jednym zamachem. Po podobnym czyszczeniu pozwól, aby kosiarka wyschła. Dobrym pomysłem jest również zajrzenie do instrukcji obsługi kosiarki i sprawdzenie, czy producent dopuszcza mycie za pomocą wody pod ciśnieniem.Duże znaczenie odgrywa również samo czyszczenie noży, ponieważ tępe będą w stanie trawie wyłącznie zaszkodzić. To jak często będziemy przystępować do czyszczenia noży zależne jest od częstotliwości koszenia. Delikatna trawa nie będzie tępić noży nawet przez cały sezon. Z kolei gęsta koniczyna z szybkorosnącymi i twardymi trawami łąkowymi przyspiesza ich zużycie. Jesteś w stanie to robić samodzielnie wykorzystując szlifierkę stołową czy tez pilnik do metalu. Jednak zaleca się, żeby przynajmniej raz w sezonie zanieść ją do serwisu, który nie tylko je naostrzy, ale i właściwie wyważy. Pamiętaj, że nieumiejętne ostrzenie będzie wpływać na żywotność noży. Dobrze jest również naoliwić noże po każdym czyszczeniu, co zapobiegnie korozji.

Silnik kosiarki a niebezpieczne resztki trawy

Po oczyszczeniu, umyciu i naoliwieniu noży, raz na jakiś czas można zdjąć obudowę i oczyścić silnik z zaschniętych resztek trawy, które bardzo często mogą utykać pomiędzy radiatorami cylindrów w ich mechanizmach. W sytuacji, kiedy nazbiera się ich naprawdę dużo sucha trawa, jeżeli dotknie gorących elementów układu wydechowego może spowodować samozapłon. Czyszczenie należy wykonywać manualne albo należy wydmuchiwać trawę za pomocą sprężarki.

Share.

Leave A Reply