Dobrze wykonany dach powinien chronić dom nie tylko przed opadami atmosferycznymi i wilgocią, ale także ? w zależności od pór roku utratą ciepła czy przegrzaniem. Aby tak się stało musi być tylko w odpowiedni sposób zabezpieczony.

Krycie wstępne

Pierwsza warstwa wstępnego krycia jest zabezpieczeniem przed przenikaniem wilgoci od zewnątrz. Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że nawet najlepsze pokrycie dachowe nie jest nigdy tak szczelne, że nie przepuści pojedynczych kropli wody. Warstwa pierwszego pokrycia to może być papa, folia albo membrana. Dwie ostatnie propozycje są produktami o wysokiej specjalizacji. Folie wstępnego krycia są nisko paro-przepuszczalne a z kolei membrany są wysoko paro-przepuszczalne. Każda z tych grup dzieli się na kolejne podgrupy. Zaleca się aby wybór odpowiedniego produktu do dachu został zarekomendowany przez specjalistę w tej dziedzinie. Najważniejszym założeniem tych materiałów jest to, że nie mogą przepuszczać wody z zewnątrz i wypuszczają parę wodną z wnętrza domu ? w szczególności membrana.

Jak izolować dach? Materiały na wstępne krycie – papa na dach, czy membrana dachowa?

Właściwie ocieplone poddasze to takie, na którym jest ciepło. W tym celu wykorzystuje się działanie wielu wyspecjalizowanych produktów: wełnę mineralną, szklaną, styropian albo różnego rodzaju pianki. Niezwykle ważne jest to, że wszystkie prace montażowe powinny być dostosowane do rodzaju produktu. Duże znaczenia ma tutaj profesjonalne wykonanie zadania ? lepiej jest więc zlecić sprawę specjalistom. Wówczas optymalnie zostaną wykorzystane najważniejsze zalety produktów. Wybór określonego materiału to nasza indywidualna decyzja. Warto jednak pamiętać, że dach powinien stanowić przemyślany system z dobrze dobranymi produktami współdziałającymi ze sobą według ściśle określonych zasad.

Wełna w przeciwieństwie do styropianu jest produktem ognioodpornym i poza tym przepuszcza parę wodną. Stanowi również dobre zabezpieczenie akustyczne. W zdecydowanej większości przypadków stosuje się ją na dachach pochyłych. Z kolei zalety styropianu dużo częściej wykorzystuje się na dachach płaskich, gdzie termoizolacja układana jest w systemach nie wentylowanych ze szczelnymi dla pary pokryciami hydro-izolacyjnymi.

Izolacja nakrokwiowa

To rozwiązanie stale stanowi nowość na rynku. Najbardziej optymalnym sposobem ocieplenia dachu z punktu widzenia fizyki budowli jest umieszczenie termoizolacji od zewnątrz konstrukcji dachu. Tym sposobem uzyskuje się jednolitą, jednorodną warstwę izolacji o jednakowym współczynniku Udachu (W/m2*K) na całej powierzchni. Ten sposób eliminuje wszystkie wady, jakie pociąga ze sobą stosowanie powszechnej w naszym kraju termoizolacji pomiędzy krokwiami ? zwłaszcza mostki termiczne i strefy przemarzania przez konstrukcję dachu.

Największe zastosowanie ta metoda znajduje przy remontowaniu starych dachów, nie powoduje destrukcji wewnątrz wykończonego, zamieszkałego poddasza a dzięki materiałom o niskim współczynniku przewodzenia ciepła możliwe jest zastosowanie dużo mniejszych grubości materiału izolacyjnego.

Share.

Leave A Reply