Co ma wpływ na rodzaj wykorzystanych instalacji energooszczędnych? Czy architektura budynku jest w stanie to determinować? Czy takie technologie jak rekuperator, pompa ciepła czy instalacja paneli słonecznych jest możliwa do zastosowania bez względu na rodzaj architektury?

Duża popularność instalacji energooszczędnych

W obecnych czasach podobne rozwiązania cieszą się niebywałym powodzeniem. Dodatkowo coraz częściej przestaje się je traktować jako luksusową nowość. Inwestorzy coraz częściej jeszcze przed realizacją projektu interesują się instalacjami energooszczędnymi. Z jednej strony to rozwiązanie dające możliwość zastosowania nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań w budowie domu jednorodzinnego. Z drugiej strony jest to szansa na obniżenie kosztów eksploatacji domu. Niezwykle ważne jest to, aby wszystkie elementy wybranego systemu centralnego ogrzewania miały odpowiednią sprawność. Najważniejsze założenia to utrzymanie optymalnych parametrów  użytkowania oraz łatwym dostosowaniem się do zmiennych warunków zewnętrznych.

Bez względu na to jaki system grzewczy zostanie przez nas wybrany wydatki na ogrzewanie domu będą stanowiły  70-80% całkowitych kosztów jego używania. Decydujący wpływ  na wysokość wydatków ma w szczególności: rodzaj wykorzystywanego paliwa oraz ciepłochronność budynku czyli nic innego jak ilość energii potrzebna do jego ogrzania. W zależności od regionu kraju i poziomu ciepłochronności przewiduje się zużycie 80-120 kWh/m2 na rok zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania. Wybór określonych instalacji wpływający na prawidłowe ogrzewanie domu wiąże się niestety z dodatkowymi kosztami montażu instalacji energooszczędnej. Do nich zaliczamy: pompę cieplną, panele solarne, kotły na ekogroszek lub biomasę, kominek na drewno i wiele innych. Bardzo często dla zwiększenia wydajności działania można uzupełniać je o instalację odzysku ciepła czyli wentylację mechaniczną lub ogrzewanie podłogowe.

Najważniejsze czynniki wpływające na wybór instalacji energooszczędnej

W pierwszej kolejności należy wymienić architekturę budynku. Jest to jeden z najistotniejszych założeń domu energooszczędnego czy pasywnego to zwarta i prosta bryła domu. Budynki jednorodzinne o skomplikowanej architekturze i wielu poziomach i dużej ilości otwartych przestrzeni bardzo ciężko jest ogrzać a tym samym ich utrzymanie staje się kosztowniejsze. Ważnym czynnikiem jest również lokalizacja w budynku kotłowni, najlepiej aby to pomieszczenie było na środku domu, tak aby optymalnie można było rozprowadzić poszczególne instalacje. Decydując się na zastosowanie instalacji solarnej ważna jest orientacja na działce oraz rodzaj połaci dachowych. Koszt całego systemu solarnego waha się pomiędzy 25 000 a 50 000 zł w zależności od wielkości domu. W domach, które posiadają płaski dach bez problemu można zastosować panele solarne, które zamieszczone na specjalnym stelażu z możliwością obracania się z ruchem słońca. Domy posiadające dach dwuspadowy również dają możliwość zainstalowania podobnego systemu. Problem pojawia się w przypadku dachów wielospadowych z dużą liczbą lukarn. Jedynym rozwiązaniem okazuje się montaż paneli słonecznych na stelażu samonośnym na terenie działki. Tutaj z kolei pojawia się pytanie, czy na działce jest wystarczająca ilość wolnego miejsca, by zamontować cały system. Przy wyborze pompy cieplnej wielkość działki również ma duże znaczenie. Jeżeli nie dysponujesz zbyt dużą ilością wolnego miejsca wówczas warto zastosować instalacje pionową, przy dużej działce ? instalacje poziomą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę energia wykorzystywana przez pompę ciepła nie pochodzi z ziemi, tylko z energii słonecznej. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że pompę cieplną należy zasilać siecią elektryczną. Dlatego to rozwiązanie generuje dodatkowe koszty.

Zastosowanie instalacji energooszczędnych w dużej perspektywie przynosi wiele korzyści ? przede wszystkim zmniejsza koszty eksploatacji. Niemniej jednak początkowe koszty montażu instalacji energooszczędnej wiążą się ze sporym wydatkiem można skorzystać z programu dopłat i ten sposób obniżyć je. Stosowanie podobnych rozwiązań jest opłacalne podczas eksploatacji domu. Argumenty, które jednoznacznie przemawiają na korzyść to:

Niskie koszty ? nie dokładamy do paliw i nie ma konieczności gospodarowania miejsca na ich składowanie. Przy zastosowaniu rekuperacji jako wentylacji mechanicznej korzystamy z odzysku ciepła poprzez wymianę powietrza wywiewanego. Tym sposobem zmniejszeniu ulegają straty ciepła, za którego wytworzenie trzeba zapłacić.

Ekologiczność – odzysk ciepła, jak i wykorzystywanie energii odnawialnej skutkuje zmniejszeniem zużycia energii nieodnawialnej. Dodatkowo przyczyniamy się do ochrony zasobów Ziemi.

Bezproblemowość – systemy energooszczędne w zdecydowanej większości nie wymagają częstych interwencji serwisowych.

Komfort obsługi ? stosowanie energooszczędnych źródeł daje większy komfort niż stosowanie tych tradycyjnych.

Share.

Leave A Reply