Garaż czy wiata garażowa? Jaki projekt domu wybrać? | Nasze4katy.net

Dla zmotoryzowanych garaż to niewątpliwie konieczność, jednak jego budowa nie zawsze wchodzi w rachubę. Inwestorzy, którzy nie mogą pozwolić sobie na jego budowę musza pomyśleć nad rozwiązaniem alternatywnym. Takim z kolei okazuje się wiata garażowa. Za budową garażu stoją dodatkowe koszty, jednak szczególnie w sezonie zimowym doceniamy korzyści płynące z jego posiadania.

Garaż dla wygodnych

Zamiast usuwać śnieg, skrobać szyby i martwić się czy silnik zapali do mroźnej nocy po prostu otwierasz bramę i wyjeżdżasz. Zwykle garaż tworzy osobna bryłę, która dołączona jest do konstrukcji domu. Innym rozwiązaniem jest wkomponowanie garażu w podstawową bryłę budynku. Wtedy garaż staje się dodatkowym pomieszczeniem na parterze lub w piwnicy. Taki układ powoduje, że pomieszczenia, które sąsiadują z garażem tracą więcej ciepła przez ściany i stropy – dzieje się tak, bo temperatura w garażu jest niższa.

Bardzo często spotyka się połączenie garażu z częścią mieszkalną. Tym sposobem łatwiej jest przenosić zakupy z samochodu  – oczywiście jeżeli nie ma potrzeby wychodzić i otwierać bramy.

Pamiętaj o tym, że drzwi łączące garaż  z domem muszą być solidne – złodzieje mogą włamać się przez garaż. Po sforsowaniu bramy garażowej stają się już niewidoczni dla otoczenia i później mogą już działać swobodnie – bardzo często wykorzystując narzędzia znalezione w garażu.

Jeżeli bierzesz pod uwagę budowę garażu zadbaj również o wygodny wjazd i wyjazd. Tutaj znaczenie ma nie tylko szerokość bramy garażowej, ale i droga łącząca  garaż z brama wjazdową na posesję. Im wykonywać będziemy mniej manewrów, tym lepiej. Najwięcej problemów robi wjazd do garażu, który usytuowany jest poniżej poziomu terenu. Wtedy koniecznością staje się odwodnienie oraz instalacji przeciwoblodzeniowej na podjeździe.

Wiata garażowa dla samochodów

Z różnych względów – najczęściej finansowych buduje się zamiast garażu. Jest ona w stanie zapewnić ochronę przed deszczem i śniegiem, ale już nie przed mrozem. Jeżeli rozważasz budowę podobnego rozwiązania warto dostosować jej projekt tak, by w przyszłości postawić ściany i tym sposobem przerobić ją w garaż. Wiatę można potraktować jako tymczasowe miejsce parkingowe, które w dowolnym momencie będzie można zlikwidować, ale przerobić na garaż. Jej budowa jest znacznie tańsza propozycją od garażu a jej konstrukcja jest prostsza. Składa się ona wyłącznie z zadaszenia oraz wspierających ją słupów. Decyzje o budowie wiaty warto już podjąć podczas wyboru projektu domu. wtedy można już zdecydować się na zadaszenie wiaty, które będzie przedłużeniem połaci dachu. Tym sposobem jesteś w stanie uzyskać spójną i w pełni zharmonizowaną zabudowę. Tutaj spore znaczenie będzie odgrywał fakt, że będziesz w stanie użyć mniejszą ilość materiałów budowlanych. Sama konstrukcja wiaty idealnie wkomponuje się w całość i będzie spójna z projektem domu. Dodatkowo może spełniać walory estetyczne, jeżeli zostanie wykonana z tych samych materiałów.

Warto też zaznaczyć, że wiata garażowa nie musi spełniać wyłącznie funkcji miejsca parkingowego. Możesz w niej ulokować niewielkie pomieszczenie gospodarcze, które będzie w formie zamykanego schowka. Jesteś tam w stanie przetrzymywać sprzęt zimowy czy rowery ewentualnie stworzyć miejsce do przechowywania drewna. Latem z kolei może tworzyć schronienie przed słońcem dla domowników i gości.

Nawet jeżeli póki co nie planujesz budowy garażu ani wiaty, to warto jest tak umieścić dom na działce, by w przyszłości dało się postawić garaż. Będzie to  w stanie zaoszczędzić nam wiele niepotrzebnych zmartwień i stresów.

Share.

Leave A Reply