Fundamenty domu ? budowa krok po kroku | Nasze4katy.net

Odpowiednio wykonane fundamenty wpływają na konstrukcję całego domu, stąd też nakłada się duży nacisk, aby były wytrzymałe i trwałe. Zanim jednak przystąpimy do ich wykonywania warto zadbać o całą inwestycję, aby uniknąć ewentualnych błędów. W końcu po ukończonej budowie niemożliwe będzie wprowadzenie zmian w fundamentach.

Funkcji fundamentów jest wiele, do tych najważniejszych zalicza się przede wszystkim fakt, że na nich opiera się cała konstrukcja i chronią budynek przed przenikaniem wód gruntowych. Solidne fundamenty na terenach, gdzie ich poziom jest wysoki może mieć kluczowe znaczenie dla całego budynku. Kiedy są już wykonane i pokryte izolacją nie jest możliwe naniesienie zmian w ich konstrukcji. Tutaj spore znaczenie będą odgrywać materiały jakie zostały użyte do ich budowy. Tym sposobem zaoszczędzimy czas, pieniądze i nerwy ? w końcu nikt z nas nie chce widzieć po kilku latach od ukończonej budowy pękające ściany czy przepływ wód gruntowych do piwnicy.

Najpopularniejsze techniki wykonywania fundamentów

Na tle wznoszenia całego budynku pracę związane z budową fundamentów są czasochłonne i pożerają sporo pieniędzy. Działanie rozpoczyna się od zdjęcia gruntu i wykonania wykopu na odpowiednią głębokość. W tym celu często wynajmuje się koparkę, ale ziemię spod lawy wybiera się ręcznie. Głębokość na jakiej powinien znaleźć się spód fundamentu zależy w sporej części od regionu Polski. Jedynie budynki określane mianem lekkie są tworzone w gruntach niewysadzeniowych. Co to właściwie oznacza? Otóż, nie zwiększają one swojej objętości pod wpływem mrozu stąd tez można je ustawiać płycej.
Typowym fundamentem wykorzystywanym w domku jednorodzinnym jest ten składający się z dwóch części- spodu czyli lawy fundamentowej i ścian fundamentowych, które stanowią również ściany piwnicy. Najpopularniejszymi są lawy betonowe, które są wylewane bezpośrednio do gruntu. Dodatkowo należy je uzbroić aby były bardziej odporne na nierównomierne osiadanie gruntu.

Etapy wykonywania fundamentów

Budowa fundamentów krok po krokuProjekt naszego domu ma już uwzględnione informacje na temat jego posadowienia. Tam znajdują się wszystkie informacje na temat obciążenia budowli oraz nośności gruntu. W przypadku domów z katalogu oba te parametry określane są na poziomie przeciętnym. Tymczasem rzeczywiste warunki gruntowe mogą zdecydowanie różnić się od tego co znajdziemy w opisie projektu.
Istnieją grunty, na których budowa domu jest szczególnie utrudniona. Działki z przewagą gliny, torfu czy grunty nasypowe powstałe w wyniku ingerencji człowieka. Zanim więc zatwierdzimy zakup działki warto ją zbadać pod kątem geotechnicznym. W tym miejscu pomocna na pewno okaże się rozmowa z sąsiadami i ich doświadczenia związane z posadowieniem budynku.

Jakich błędów mamy unikać?

Jednym z nagminnie łamanych zasad podczas budowy fundamentów jest dodawanie wody do mieszarki, aby stała się ona bardziej płynna i łatwiejsza w aplikacji. Beton z tak rozrzedzonej mieszarki będzie miał obniżone kluczowe parametry. Częstym błędem budowlańców jest również nieprecyzyjne wyrównanie powierzchni. Po tym warstwa izolacyjna źle przylega do  wylanego betonu i niewystarczająco zabezpiecza lawę przed wodami gruntowymi.

Fundamenty będą dobrze spełniać swoją rolę, jeżeli będą wykonane dokładnie a przede wszystkim zgodnie z zaleceniami geotechnika czy projektanta. Nie warto również ciąć na nich kosztów i jeżeli sami nie mamy doświadczenia w temacie lepiej zlecić to zadanie wykwalifikowanej ekipie, która będzie na bieżąco z nowoczesnymi technologiami wprowadzanymi na rynek.

Share.

Leave A Reply