Fascynujące storczyki - pielęgnacja, wymagania | Nasze4katy.net

Storczyki, rośliny wyjątkowe i egzotyczne, bardzo długo były kojarzone z wystawami kwiatów i zawrotnymi sumami, które trzeba było za nie dać. Od kilku lat jednak storczyki spektakularnie wkroczyły do domów, stając się  wspaniałym prezentem, dowodem pamięci czy wdzięczności, niezależnie od tego, czy są wręczane jako kwiat cięty czy w doniczce.

Storczyki były znane już w starożytności ? przypisywano im czarodziejską moc, zapewniającą płodność i witalność. Do Europy przywędrowały w XVI wieku, a najwcześniej pojawiły się w Hiszpanii, dokąd trafiły w wyniku wielkich odkryć geograficznych. Z racji tego, ze ich hodowla była uważana za niezwykle trudną i skomplikowaną, przez lata były rośliną dla wybranych. Zmienił to jednak XVIII, kiedy moda na storczyki po raz pierwszy ogarnęła miłośników kwiatów i handlarzy, którzy w celu ich zdobycia gotowi byli nawet na niebezpieczne wyprawy. Wówczas też odważono się na uprawę storczyków ? początkowo przy pałacowych ogrodach, a następnie, po upowszechnieniu się metody ich rozmnażania (w latach 70. XX wieku), w hodowlach.

kwitnące storczyki

fot. projektoskop.pl

Aby otrzymany prezent ? storczyk w doniczce cieszył długo nasze oczy należy poznać jego wymagania, niezbędna jest również wiedza o naturalnych warunkach, w jakich storczyki żyją. Storczyki o nielicznych korzeniach, mięsistych liściach i  zgrubiałych łodygach są epifitami. Rosną one na drzewach w przewiewnym podłożu, które gromadzi się w szczelinach kory i niemal nie zawiera składników pokarmowych. Z kolei storczyki o licznych, cienkich, pokrytych włośnikami korzeniach są prawdopodobnie gatunkami gruntowymi. Rosną w stosunkowo zasobnym w składniki odżywcze podłożu, ale również luźnym, przepuszczalnym i przewiewnym. Uprawiając storczyki w warunkach domowych powinniśmy zapewnić im podobne właściwości środowiska ? można to osiągnąć dzięki substratowi przygotowywanemu z korzeni paproci różnych gatunków, mchu torfowca, świeżo upadłych liści buku oraz dębu.

Wymagania storczyków odnośnie temperatury są różne i zależą od ich pochodzenia. Na przykład Phalaenopsis potrzebuje cały czas równych, wysokich temperatur. Cattleya z kolei wymaga umiarkowanych temperatur latem i nieco niższych zimą.

Storczyki nie lubią twardej wody, zatem należy zwracać n to uwagę przy podlewaniu. Należy używać wody o temperaturze pokojowej, najlepiej deszczówki (ale może to być woda przegotowana). W okresie wzrostu należy podlewać dość obficie, ale pomiędzy kolejnym podlewaniem podłoże musi przeschnąć. W okresie spoczynku roślinę podlewamy oszczędniej.

Share.

Leave A Reply