Do budowy więźby dachowej zwykle stosuje się tanie, ale wytrzymałe drewno drzew iglastych. Aby mogło być wykorzystane podczas budowy dachu musi najpierw zostać przygotowane. Konieczne jest przejście wieloetapowego procesu suszenia i impregnacji. Optymalna wilgotność drewna konstrukcyjnego nie powinna przekraczać 15%.

Jakie drewno najlepsze na więźbę dachową?

Najlepiej wykorzystać drewno iglaste, czyli z sosny i świerku. Niekiedy również stosowane jest drewno jodły czy modrzewia. Okazuje się, że świerk ma mniej sęków niż sosna, ale jest zdecydowanie cięższy do impregnowania a tym samym mniej trwały niż drewno sosnowe. Z kolei dla osób, dla których największe znaczenie będzie odgrywać cena za metr kwadratowy to złym wyborem będzie modrzew, który jest stosunkowo drogi. Poszczycić może się za to dużą twardością i wytrzymałością. Jest co prawda trudniejsze w obróbce, ale odporniejszy na szkodniki i grzyby. Trzeba zaznaczyć, że jodła dużo rzadziej pojawia się w tartakach. Największą popularnością cieszy się w terenach górskich. Drzewo jodłowe jest ciężkie w odróżnieniu od świerkowego. Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy pod nazwą pierwszego sprzedawane jest drugie. Faktem pozwalającym je odróżnić jest to, że jodła jest lżejsza po wysuszeniu niż drewno świerkowe. Dodatkowo charakteryzuje się tym, że zawiera mniej żywicy, jest cięższa w impregnowaniu i ma mniejszą wytrzymałość konstrukcyjną.

Drewno konstrukcyjne

Co do formy w jakiej jest sprzedawane to najpopularniejsza jest tarcica olbrzymia. Jest ono suszone na powietrzu i zwykle posiada drugą klasę jakości, co świadczy o jego wysokogatunkowości. Za luksusową przy więźbie dachowej uważa się tarcicę struganą i suszoną komorowo. Odbywa się ono w specjalnie przygotowanych komorach przy temperaturze około 75 st. C. Tym samym wilgotność tarcicy spada do 12%, co jest trudne do osiągnięcia przy suszeniu naturalnym.

Po drewno udajemy się do tartaku. Zwykle zamawiane są konkretne jej elementy o żądanych przekrojach. Jest to standardem, ale za dodatkową dopłatą możemy zażyczyć sobie docięcia elementów na wymaganą długość. Co więcej, możemy też zlecić, aby w krokwiach, słupach i belkach zostały zrobione zaciosy, wręby i otwory. Tak przygotowane drewno można nazwać więźbą dachową. Zgodnie z projektem wystarczy połączyć ze sobą wszystkie elementy, aby mogła powstać konstrukcja dachu. Zdecydowanie to przyspiesza budowę dachu. Aby takie zlecenie mogło się udać projekt musi zostać przygotowany w wyjątkowo szczegółowy sposób. Niezbyt często w zakupionej dokumentacji znajdziemy takie detale jak rozrysowane połączenia ciesielskie czy rozmieszczenie otworów.
Kupując drewno w tartaku warto domagać się wydania certyfikatu, aby mieć pewność, że tarcica ma wymaganą przez projektanta klasę wytrzymałości.

Jakie drewno na więźbę dachową wybrać?

Jest kilka rodzajów więźby dachowej. Wybór powiązany jest mocno z rozpiętością dachu i nachylenia jego połaci.

Share.

Leave A Reply