Drewniany płot w ogrodzie: na co zwrócić uwagę podczas montażu? | Nasze4katy.net

Ogrodzenia drewniane to już nie tylko wszystkim znany płot ze sztachet. Bardzo popularne stały się ostatnio systemy ogrodzeń panelowych i przęsłowych. Są niedrogie, gotowe do szybkiego i łatwego montażu. Do tego wszystkiego zwykle nie trzeba ich impregnować, więc ogrodzenie powstaje szybko i wyjątkowo sprawnie.

Najlepsze drewno na ogrodzenie systemowe drewniane

Drewniane ogrodzenie systemowe wykonuje się z różnych gatunków drewna ? sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego, a często i z tych gatunków egzotycznych. Impregnuje się je wyłącznie ciśnieniowo albo wykańcza bejcą, lakierobejcą bądź olejem. Trwałość płotu wykonanego z drewna jest szacowana na około 15 lat- oczywiście pod warunkiem, że poszczególne elementy ogrodzenia nie mają kontaktu z gruntem.

Ogrodzenie drewniane panelowe czy przęsłowe?

Ogrodzenie panelowe w zewnętrznej ramie mają wypełnienie z cienkich listew. Z kolei solidne przęsła wykonane są z drewnianych przytwierdzanych do stalowych profili. Te drugie sprawiają wrażenie tradycyjnego, drewnianego płotu i cieszą się one wyjątkową popularnością.

Montaż ogrodzenia systemowego z drewna

Ogrodzenie panelowe montuje się za pomocą łączników z wkrętem do drewnianych słupków z kantówek. W ziemi umieszcza się słupki, w metalowych szpicach bądź też możne je przytwierdzić do stalowych obejm, które z kolei zatopione są w betonowych stopach fundamentowych.
Drewniane ogrodzenia przęsłowe montuje się podobnie jak te z metalu. W zależności od tego czy słupki są systemowe czy wymurowane na miejscu przęsła montuje się do nich za pomocą śrub i nitów lub specjalnych obejm lub też kołkami rozporowymi lub łącznikami odpowiednio wmurowanymi w słupek. Przęsła można również umieszczać w przytwierdzonych do ogrodzenia ramach.

Impregnacja i konserwacja płotu z drewna

Na rynku zakupić możemy wiele środków do pielęgnacji drewnianych konstrukcji, zwykle są to preparaty dekoracyjno-ochronne. Poza faktem, że chronią drewno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych dodatkowo są w stanie nadać mu pożądany kolor. Bardzo często maluje się drewno po to, by podkreślić rysunek słojów. Do impregnacji ogrodzeń można stosować lakiery i lakierobejce. Trzeba pamiętać o tym, że wszelkie preparaty nanosi się na drewno przed ich montażem. Później co trzy-pięć lat w zależności od zastosowanego preparatu, konieczna jest konserwacja drewnianego ogrodzenia.

płot drewniany do ogrodu

Źródło: Jagram.com.pl

Dobrym sposobem na zabezpieczenie drewna jest jego impregnacja olejem. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że zabieg ten wymaga powtarzania przynajmniej raz do roku. Zwykle pielęgnacja polega tylko na powierzchownym zabezpieczeniu drewna niezależnie od wyboru środka warto dodatkowo zastosować impregnat, który przeciwdziała rozwojowi grzybów i owadów. Zwykle nanosi się go na oczyszczoną powierzchnię elementów przed ich malowaniem i montażem.
Zanim kupisz preparat warto zbadać, czy masz możliwość zastosowania po nim innego impregnatu. Można dodatkowo zakupić sztachety poddawane pielęgnacji przez samego producenta jednak wiąże się to z  wyższą ceną materiału.

 

Brak ochrony drewna ? z czym się wiąże?

Niezabezpieczone drewniane elementy ogrodzenia drewnianego są narażone na szkodliwe działanie wilgoci i rozwijających się w jej obecności grzybów, glonów i porostów. Nie od dziś wiadomo, że również promieniowanie UV ma szkodliwe działanie na drewno- rozwarstwianie i  kruszenie jego włókien, które są następnie wymywane przez wodę. Tym sposobem właśnie powstają szpary w sztachetach. Należy zaznaczyć, że surowe drewno znacznie łatwiej się brudzi a podobne zabrudzenia zdecydowanie ciężej jest wyeliminować.

Share.

Leave A Reply