Drewniane altany ogrodowe ? modne i oryginalne | Nasze4katy.net

Na rynku możemy spotkać wiele oryginalnych modeli altan ogrodowych. Niezmienna zostaje wyłącznie ich rola: latem są jadalnią, miejscem spotkań towarzyskich, kryjówką przed słońcem, miejscem do czytania książki czy schronieniem przed wiatrem. Odpowiednio dobrane dodają wdzięku ogrodowe kompozycji.

Jest letni wieczór wraz z przyjaciółmi zasiadasz przy suto zastawionym stole w ogrodzie ? piękny widok. Kto z nas o takim nie marzy? Nieodzownym elementem dobrze urządzonego ogrodu jest jego altana. Nie zawsze musi to być klasyczny model- podczas wyboru odpowiedniej możemy pokierować się awangardą.
Współczesna altana coraz mniej przypomina tradycyjne konstrukcje. Pomyśl, że paleta możliwości nie jest niczym ograniczona. Przed słońcem i wiatrem coraz częściej chronią daszki i ścianki, za siedzisko mogą służyć kosze wypełnione kamieniami, na których możemy położyć ciepłe koce. Często na ścianie rosną kwiaty i pnącze, które tworzą dodatkowy nastrój. Jest wiele możliwości wyboru stylu konstrukcji, rodzaju materiału, z którego go wniesiemy i jej lokalizacji w ogrodzie.

Dobry model altany

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego pomyśl jakie ma zadanie spełniać. Chcesz by zdobiła ogród czy stanowiła miejsce spotkań towarzyskich? Czy będzie używana od wiosny do jesieni czy przez cały rok? Jeżeli interesuje nas pierwszy przypadek to najlepiej jest wybrać przewiewną ażurową konstrukcję, w drugim zaś domek z litymi ścianami i klasycznymi oknami. Na rynku spotkamy również gotowe altany. Jeżeli jednak nie chcesz sugerować się gotowymi modelami i marzyć o stworzeniu wyjątkowego i oryginalnego miejsca rozważ skorzystanie z porady architekta.


Dobre ułożenie altany

Jeżeli altana ma służyć latem jako jadalnia nie lokujmy jej zbyt daleko od domu. Unikniemy tym samym wędrówek z talerzami podczas przyjęcia w ogrodzie. Z kolei, gdy zależy Ci na tym urządzić z niej samotnie albo czytelnie warto wtedy zlokalizować altanę  nieco dalej i stworzyć dystans, np. : od placu zabaw dzieci.
W swobodnych ogrodach najlepiej jest umieścić altanę po ukosie w stosunku do osi domu lub wejścia do tej części ogrodu, w którym się ona znajduje. W formalnych ogrodach lepiej ulokować ją na głównej osi widokowej, co podkreśli geometrię kompozycji. Z kolei na granicy dwóch wnętrz ogrodowych można wznieść konstrukcję przechodnią- z dwoma wejściami.
Altana jest zwykle dominantą kompozycyjną, skupia całą uwagę osoby przebywającej w ogrodzie. Nie ustawiajmy jej więc na obniżeniu terenu, lecz raczej na niewielkim wzniesieniu, które można nawet do niej specjalnie usypać. Postaraj się wyeksponować budowlę. Taka altana zwykle świetnie wygląda przeglądając się w wodzie, wobec czego w miarę możliwości lokujmy ją więc nad oczkiem wodnym, a nawet na wyspie. Może to być również punkt widokowy na okolicę: malowniczy krajobraz czy widoczny w oddali zabytek.

Dobry materiał, dobrze konserwowany

Wybierając konstrukcję drewnianą najlepiej jeżeli zabezpieczona jest ona przez producenta. Jeżeli nie to sami musimy o to zadbać. Drewnianą konstrukcję, po której mają wspinać się pnącza, najlepiej zaimpregnować głęboko penetrującymi preparatami na bazie oleju lnianego lub żywic. By roślina mogła się lekko przyczepiać, powierzchnia powinna być szorstka, stąd też unika się lakierowania.

Drewniana altana z dachem krytym trzciną idealnie pasuje do wiejskiego ogródka. Jeżeli jednak wykorzystamy w niej metalowe dodatki idealnie nada się również do ogrodu awangardowego.

Share.

Leave A Reply