Drewniana szklarnia w ogrodzie | Nasze4katy.net

Podjąłeś decyzje o zakupie drewnianej szklarni?. Podpowiemy Ci, gdzie w ogrodzie ją ustawić i czego potrzebujesz do jej wyposażenia.

Uprawa roślin w szklarni

W szklarni wszystko rośnie i dojrzewa szybciej, dlatego przyda nam się ona do uprawy rozsady, nowalijek czy pomidorów. Możesz dodatkowo zadbać, aby w środku znalazło się ogrzewanie wobec czego ochronisz rośliny przed mrozem. W szklarni można uprawiać rozsadę roślin ogrodowych, nowalijki, paprykę, ogórki, melony, bakłażany. Ich zbiory nawet w nieogrzewanej szklarni zaczynają się mniej więcej półtora miesiąca wcześniej niż w ogrodzie i są bardziej pewne. Do tego wszystkiego chronisz swoje uprawy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Gdzie zbudować szklarnie w ogrodzie?

Szklarnia drewniana w ogrodzie

Źródło: Jagram.com.pl

Szkielet szklarni najczęściej zrobiony jest z aluminium, ale spotkać możemy również stalowy lub drewniany. Jeżeli chodzi o zastosowane drewna w podobnej konstrukcji to dużym plusem tego rozwiązania jest niski współczynnik przenikania ciepła a wadą z kolei konieczność konserwacji. Przeszklona część dachu powinna mieć kąt nachylenia równy 25-35 stopni, bo wtedy do wnętrza wpada najwięcej promieni, gdy nastają krótkie dni i słońce jest nisko nad horyzontem. Z tego też względu szklarnie należy ustawić dłuższym bokiem na osi wschód-zachód. Szklarnia w ogrodzie powinna być zlokalizowana w cichym i osłoniętym od wiatru miejscu, ale najbardziej słonecznym. Dobrym pomysłem staje się również ustawienie szklarni na podstawie, która bardzo często jest dodawana do zestawu. Niemniej jednak lepszym rozwiązaniem jest fundament betonowy sięgający poniżej strefy zamarzania gruntu, ponieważ skutecznie chroni szklarnię przed wychłodzeniem. Przez jej środek należy przeprowadzić ścieżkę o szerokości nie większej niż 60 cm, która dodatkowo może zostać utwardzona betonowymi płytkami. Warto również zadbać o to, by przez drzwi mogła przejechać taczka, szerokość wymagana to minimum 40 cm. Idealnie jeżeli mamy możliwość wietrzenia wnętrza poprzez uchylanie okien dachowych,  a nie tylko otwieranie samych drzwi. Warunki wzrostu roślin poprawi jeszcze możliwość cieniowania szklarni. Dzięki temu jesteśmy w stanie regulować ilość docierającego do jej wnętrza słońca. Należy do tego wszystkiego pamiętać, by  latem w przeszklonych pomieszczeniach temperatura osiąga nawet 60 stopni Celsjusza, a to może powodować poparzenie roślin. W nieogrzewanych szklarniach z kolei zimą temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza co sprawia, że mogą być one wykorzystywane dopiero od połowy lutego i nie dłużej niż do końca listopada. Jeżeli zdecydujesz się zainstalować ogrzewanie okres użytkowania szklarni może trwać przez cały rok. Jednak trzeba się dobrze zastanowić, czy jest to ekonomicznie uzasadnione. Niemniej jednak ceny owoców i warzyw z ekologicznych targów są niebotycznie wysokie, wobec czego warto poważnie rozważyć instalacje ogrzewania.

Wybór odpowiedniego kształtu

Kopuły, ośmiokąty i inne nietypowe kształty będą zarówno trudne do utrzymania i równomiernego wietrzenia, jak i również droższe aniżeli szklarnie o kształtach tradycyjnych. Kształt wiaty z pochyłym dachem idealnie sprawdza się w miejscach, gdzie nie ogranicza przestrzeń.

Elementy funkcjonalne szklarni

– grządki wewnątrz szklarni muszą być bardzo przydatne, gdy chcemy posadzić rośliny bezpośrednio do gruntu,
– rusztowania w szklarni powinny znajdować się na wysokości pasa,
– zadbaj o właściwą wentylację w środku ? otwory boczne i na dachu są konieczne by zapewnić szklarni prawidłową wentylacje w lecie,
– rynny i zbiornik na wodę deszczową musisz zamontować w taki sposób, by nie tracić wody, którą później możesz wykorzystać do podlania roślin i warzyw.


Share.

Leave A Reply