Odpowiednio pielęgnowana podłoga drewniana jest w stanie zdecydowanie dłużej cieszyć nas swoim ładnym wyglądem. Właściwa pielęgnacja polega na stosowaniu dobrej jakości preparatów.

Codzienna pielęgnacja drewnianej podłogi

Do codziennego czyszczenia podłogi drewnianej wystarczające się stosowanie szczotki, odkurzacza czy lekko wilgotnego mopa. Z kolei do pielęgnacji drewnianych desek podłogowych należy stosować środków czyszczących. Te preparaty powinny zawierać syntetyczne środki pielęgnacyjne bez dodatku tłuszczu a w przypadku, kiedy posiadamy podłogi olejowane musimy zaopatrzyć się w preparaty z tłuszczem.

Aby zachować piękny wygląd drewna należy dbać o to, aby woda ani piasek nie miały z nią długiego kontaktu. Piasek jest w stanie zniszczyć lakier i powierzchnię drewna. A jeżeli pozwolimy na to, by nasza podłoga drewniana przez dłuższy czas była nasączona wodą może pęcznieć, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia powierzchni podłogi. Systematyczne stosowanie środków pielęgnacyjnych powoduje, że podłoga jest bardziej odporna na zniszczenie, zużycie czy zabrudzenie.

W jaki sposób należy dbać o podłogi lakierowane?

Na rynku dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do tego typu podłóg. Wiele z nich odświeżają pokrytą lakierem, zniszczoną warstwę wierzchnią, tworzy dodatkową powłokę ochronną oraz zapewnia jednolity wygląd całej nawierzchni. Aby móc nanieść podobny środek na podłogę należy w pierwszej kolejności ją umyć. Następnie preparat nakładamy na gąbkę lub szmatkę bawełnianą i należy go równomiernie rozprowadzić po całości. Po użyciu środka podłoga powinna zostać wykluczona z użytkowania na minimum 2 godziny. Meble, dywany czy inne rzeczy można ustawić na podłodze dopiero po upływie tego czasu. Producenci wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów wprowadzili na rynek również jednorazowe chusteczki czyszczące do błyskawicznej pielęgnacji. Dodatkowo można w sklepach spotkać również akcesoria czyszczące takie jak: mop czy spryskiwacz.

Jak należycie dbać o podłogę olejowaną?

Do tego typu podłóg przeznaczone są środki wyjątkowo tłuste. W ich składzie dostępny jest olej. Zabiegi olejowania należy systematycznie powtarzać. W przypadku pomieszczeń wyjątkowo rzadko używanych jak, np.: sypialnia można taką czynność powtarzać raz lub dwa razy do roku. Natomiast we wnętrzach intensywnie użytkowanych, jak: restauracje czy biura olejowanie należy powtarzać częściej.
Dla właścicieli podłóg olejowanych producenci przygotowali specjalne mydła a także preparaty co pielęgnacji codziennej. Dodatkowo dostać możemy również zestawy naprawcze, za których pomocą samodzielnie jesteśmy w stanie poprawić wygląd desek wypełniając szczeliny i inne powierzchnie, które zostały uszkodzone podczas użytkowania.

Drewniana podłoga ? jak o nią dbać?

W przypadku jednej i drugiej metody wykończenia podłóg miejscowo można wymieniać poszczególne deski czy ich fragmenty na nowe. Jeżeli z kolei warstwa podłogi uległa znacznemu uszkodzeniu warto rozważyć jej cyklinowanie co pozwoli na ponowne jej zabezpieczenie. Trzywarstwowe podłogi można kilkakrotnie odnawiać.

Share.

Leave A Reply