Dom, który samodzielnie steruje klimatyzacją czy ogrzewaniem zależnie od pogody? A może taki, który potrafi symulować obecność domowników, aby zapobiegać włamaniom, podczas gdy oni są na wakacjach? To już nie przyszłość, ale teraźniejszość razem z nowoczesnymi systemami BMS i KNX do inteligentnego zarządzania budynkami.

Systemy typu „inteligentny budynek” nie są już nowością, ponieważ można korzystać z nich już od lat. Dzisiaj są one coraz bardziej popularne i wybierane zarówno do domów i mieszkań, jak i do obiektów komercyjnych i przemysłowych. Możliwości ich wykorzystania są naprawdę nieograniczone i są one w stanie zintegrować, kontrolować i monitorować różne elementy wchodzące w ich skład.

W ramach systemów BMS (Building Management Systems) możliwe jest sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją, wentylacją, systemami alarmowymi i monitoringowymi, systemami przeciwpożarowymi, oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym, na przykład w zależności od pory dnia oraz obecności osób w pomieszczeniach. To jeszcze nie wszystko, ponieważ system może sterować innymi urządzeniami, przykładowo audio-video, systemem nawadniania w ogrodzie czy kontrolą dostępu, dlatego możliwości jego wykorzystania są niemalże nieograniczone.

Jednym z typów prezentowanych instalacji jest KNX – są to instalacje bazujące na wspólnym standardzie, które pozwalają na komunikację pomiędzy odbiornikami prądu w danym budynku. W ten sposób możliwe jest tworzenie zaawansowanych systemów automatyki z wykorzystaniem różnych urządzeń wielu producentów spełniających standard KNX. Atutem instalacji tego rodzaju jest brak jednostki centralnej, ponieważ każdy element należący do magistrali jest wyposażony w swój procesor oraz elementy pozwalające mu na indywidualną pracę. Wobec tego nawet w przypadku awarii poszczególnego elementu magistralnego działa prawidłowo.

Wtedy, gdy planuje się zastosować system „inteligentnego domu”, warto skorzystać ze wsparcia ekspertów w tej właśnie dziedzinie, którzy będą mogli doradzić optymalne rozwiązania i przeprowadzić fachowy montaż.

Share.

Leave A Reply