Z tym pytaniem borykają się osoby, które są na etapie planowania budowy własnego domu. Czym więc należy się kierować podczas wyboru ilości kondygnacji? Jak zdecydować czy projekt domu ma mieć dodatkową kondygnację czy jednak ma być parterową bryłą, która zapewnia wygodę użytkowania zwłaszcza na przyszłość, kiedy się zestarzejemy?

Analiza potrzeb

W pierwszej kolejności trzeba zasugerować się wielkością działki. Jeżeli jest stosunkowo mała to projekt domu parterowego odpada. Zakłada się, że zdecydowanie więcej przestrzeni potrzebuje dom na jednej kondygnacji. Tutaj jedynym wyjściem będzie dom piętrowy, np.: z poddaszem użytkowym. Obecnie można zauważyć pewien trend budowy podobnych projektów. Może się zdarzyć też tak, że w Twojej okolicy wszyscy najbliżsi sąsiedzi maja domy piętrowe. W momencie, kiedy zadecydowałbyś o budowie domu parterowego nie unikniesz wścibskich podglądaczy z piętra. Przeanalizuj dokładnie plan miejscowy i warunki zabudowy ustalone przez gminę dla całej działki. Sprawdź wymiary działki i możliwość usytuowania domu na działce zgodnie z Prawem Budowlanym. Zaleca się dokładnie określić własne wymagania dotyczące funkcjonalności wymarzonego domu.

Jaki projekt jest dla mnie najlepszy?

Jeśli masz już za sobą zmagania z planem miejscowym i dokładnie przeanalizowałeś wymiary działki. Teraz możesz skupić się na tym, czego Ty czyli przyszły użytkownik domu ? wymaga od projektu. Co w pierwszej kolejności powinno zwrócić Twoją uwagę w jego funkcjonalności? Kiedy już decyzja zapadnie jak będzie wyglądał projekt, warto jest wyobrazić sobie codzienną ścieżkę funkcjonowania w domu. Pomyśl przez chwilę i zadaj sobie kilka pytań.

Projekt domu parterowego:

 • Ile pokoi potrzebnych jest na jednym piętrze?
 • Ile łazienek będzie w projekcie?
 • Czy spiżarnia będzie umieszczona przy kuchni?
 • Czy w ogóle uwzględniam ją w projekcie? A może małe podpiwniczenie?
 • Czy chcemy mieć dodatkowe pomieszczenie na pralnie i suszarnie?
 • Czy potrzebujesz pomieszczenia na garderobę?
 • Czy w pomieszczeniu gospodarczym z kotłownią będzie znajdował się garaż?
 • Czy bierzesz pod uwagę późniejszą adaptację strychu pod pomieszczenie użytkowe?

Projekt domu pitrowego:

 • Czy na parterze będzie pokój dla gości?
 • Skoro jest poddasze, to czy wystarczy nam miejsca na przestronny wygodny salon z jadalnią?
 • Ile łazienek potrzebujemy na parterze?
 • Gdzie planujemy pomieszczenie gospodarcze? Jeżeli dom ma garaż, to czy w garażu?
 • Czy nie lepiej jest zlokalizować spiżarnie/pralnie na poddaszu?

Ile potrzebujesz pokoi i łazienek na poddaszu?

Zadaj sobie te pytania. Nie musisz dokładnie ich precyzować, wystarczy mniej więcej. Określ metraż pomieszczeń i oszacuj jego koszty budowy. W ten sposób będziesz mieć pewność, że na takiej powierzchni będzie Ci się wygodnie mieszkało, ale i będzie Cię stać na taki dom. Na tym etapie zaleca się konsultację z architektem i porównanie projektu domów pod względem funkcjonalności, wygody, ale i kosztów budowy.

Podsumowanie:
Konieczne jest racjonalne spojrzenie na swoje wymagania w odniesieniu do wymagań urzędowych i świadoma decyzja o ilości kondygnacji w naszym domu. Warto jest również skorzystać z profesjonalnej pomocy, skonsultować swoje wątpliwości i skontaktować się z architektem.

Share.

Leave A Reply