Polacy najchętniej budują dziś proste i nowoczesne bryły. Przeżytkiem są ogromne pałace. Przed rozpoczęciem działań zmierzających do powstania wymarzonego domu pojawia się dylemat: piętrowy czy parterowy? Póki co zdecydowanie większą popularnością cieszy się dom z użytkowym poddaszem. Jednak trzeba mieć na uwadze, że i taki dom ma swoje wady.

Koszty budowy: parterowy może być droższy

Ciężko jest jednoznacznie określić, który rodzaj projektu jest droższy. W dużej mierze uzależnione jest to od użytych technologii, materiałów czy stopnia skomplikowania projektu.
W przypadku domu parterowego to najczęściej wyższe koszty fundamentów. Dzieje się tak, ponieważ zwykle te budynki mają duża powierzchnię zabudowy. Po wyliczeniu okazuje się, że na wykonanie fundamentów w domu parterowym potrzeba nawet o 20% więcej materiału. Innym czynnikiem, który zwiększa koszty budowy domu parterowego jest rozczłonkowanie jego bryły. Aby światło mogło docierać do wszystkich zakątków domu. A z kolei więcej narożników to więcej pieniędzy przeznaczonych na budowę.

Im prostsza konstrukcja, tym taniej

Jeżeli chodzi o domy piętrowe to koniecznością staje się wybudowanie stropu, który będzie podtrzymywał całą kondygnacje czy też poddasze użytkowe. Do tego trzeba doliczyć schody czy też okna w dachu..
Niezależnie o jakim projekcie jest mowa ? zasada jest dokładnie ta sama. Im prostsze projekty, tym taniej. Chcąc zamontować dach czterospadowy trzeba przygotować się o koszt zwiększony nawet o 30% w stosunku do dwuspadowego. Piwnica podnosi koszt o 20% (dom piętrowy) a o 30% w przypadku domu parterowego. Okazuje się, że zdecydowanie lepszym wyjściem staje się budowa spiżarni na parterze.

Dom parterowy potrzebuje większej działki

Wybór pomiędzy domem parterowy a piętrowym w dużej mierze zależy od wielkości działki. To ona bardzo często determinuje rodzaj projektu, nad którym się zastanawiamy. Jeżeli jest mniejsza to zdecydowanie korzystniejsze staje się budowa domu z kondygnacjami. Dlaczego? Przyjmuje się, że powierzchnia zabudowy nie powinna przekraczać 30-40% powierzchni działki. Jeżeli jednak wolisz budowę domu parterowego to trzeba będzie zadbać o odpowiednio duży teren. To jednak w praktyce może przełożyć się na wzrost kosztów całej inwestycji.

Zweryfikuj warunki zabudowy

Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której warunki zabudowy dla danego terenu sprawiają dodatkowe niespodzianki. Powierzchnię dostępną pod zabudowę są w stanie ograniczyć takie czynniki, jak linia zabudowy czy wymagania odległości od sąsiada czy ulicy. W niektórych  przypadkach konieczne jest pozostawienie części terenu w postaci biologicznie czynnej. W praktyce oznacza to, że na wielu działkach budowa domu parterowego w ogóle nie może wchodzić w grę.
Dobierając projekt domu do działki trzeba także przyjrzeć się temu, co stoi obok. Jeżeli w sąsiedztwie znajdują się wyłącznie domy piętrowe, to lepiej będzie się dostosować. Choćby dlatego, by sąsiedzi z okien sypialni na piętrze nie zaglądali do nas.

Im więcej ścian, tym droższe ogrzewanie

Może dla wielu to stwierdzenie okazać się zaskakujące, ale droższy w utrzymaniu będzie dom parterowy. W dużej mierze powiązane jest to z kosztami ogrzewania. Domy jednokondygnacyjne charakteryzują większą powierzchnią ścian zewnętrznych przez które  może uciekać ze środka więcej ciepła.
Z drugiej strony użytkowanie domu parterowego jest dużo wygodniejsze. Z całą pewnością dużo łatwiej będą mogli po nim poruszać się dzieci, czy też osoby starsze. W przypadku domu piętrowego konieczne będzie chodzenie po schodach, co może generować dla tych osób dodatkowe problemy.

Bogatsze możliwości aranżacji piętrowego

Dom piętrowy ma pewne zalety. Chociażby pod kątem aranżacji wnętrza i podziału na strefy funkcjonalne, prywatne, dzienne czy nocne. Ostateczna decyzja uwarunkowana jest indywidualnymi preferencjami. Trzeba jednak zaznaczyć, że projektów domów piętrowych jest dwa razy więcej od parterowych.

Share.

Leave A Reply