Zagospodarowane poddasze z oknami dachowymi oświetlającymi pomieszczenie to obecnie standard nowego budownictwa, jak i zaadaptowanych pomieszczeń. Zamontowanie okien wiąże się z jednej strony z oszczędnościami energii oraz ogrzewania, z drugiej z potrzebą regulacji światła i ciepła wpadającego do środka.

Wykończone poddasze to duża, dodatkowa przestrzeń użytkowa. Posiadanie w niej okien wpływa na wysokość temperatury i oświetlenie przestrzeni. Można regulować te parametry, decydując się na zamontowanie markiz. Obecnie istnieje spora gama produktów w tej kategorii, która pozwala wybrać produkt w zależności od preferencji. Są to: markizy manualne, elektryczne i solarne.

Eksperci firmy Velset, specjalizującej się w doborze okien dachowych, podkreślają skuteczność zamontowania markiz. Markizy zewnętrzne to rozwiązanie sprawdzające się szczególnie od najbardziej nasłonecznionej, południowej strony.  Ich przewaga nad roletami jest znacząca. Grubość i rodzaj materiału użytego w markizach, zatrzymuje ciepło przed szybą, co pozwala regulować poziom temperatury  wpuszczanej do pomieszczenia. Dodatkową zaletą użytego materiału, jest ochrona przed działaniem szkodliwego promieniowania UV. Sposób montażu nie ogranicza widoku przez okno, a w deszczowe dni tłumi odgłos kropel i wiatru. Natomiast rolety wewnętrzne mają ograniczoną funkcję, sprowadzoną do skutecznej i całkowitej osłony przed nadmiernym natężeniem światła.

Osobną kategorię stanowią markizy solarne. Użycie płyt fotowoltaicznych pozwala ładować akumulator markizy, jednocześnie spełniając funkcję czujnika. Połączona z wbudowanym układem elektrycznym płyta, reaguje samoczynnie na zmiany nasłonecznienia. Przy dużym natężeniu słońca, szczególnie latem, markiza automatycznie rozwija się, ograniczając nagrzewanie pomieszczenia. W czasie brzydkiej pogody markiza jest zwinięta, dzięki czemu przez szybę wpada więcej światła. Zarówno markizy solarne, jak ich uboższe wersje elektryczne, mogą być sterowane za pomocą zdalnego pilota lub panelu zamontowanego w pomieszczeniu.

Share.

Leave A Reply