Masz wrażenie, że producenci dachówek mają w swojej ofercie wiele rodzajów, podtypów, kolorów byś miał problemy z podjęciem decyzji o zakupie tej, która będzie najlepsza na Twój dach. Jeżeli tak to jest artykuł dla Ciebie.

Dostosowanie do więźby dachowej

Pierwszą i najważniejszą rzeczą będzie ograniczenie możliwości. Właściwa dachówka musi zostać dostosowana do więźby dachowej. Jeżeli jesteś dopiero na etapie projektowania domu to kryterium niestety, ale nie będzie Ciebie dotyczyć. Jeżeli z kolei zmieniasz albo remontujesz dach musisz koniecznie wziąć pod uwagę w jaki sposób została wykonana jego więźba. Od niej zależy przenoszenie obciążenia a ich przekroczenie może być powodem poważnych konsekwencji, co w najgorszym przypadku może doprowadzić do zawalenia się dachu. Być może po tym Twój wybór zawęzi się jedynie do tych lżejszych dachówek.

Wygląd domu

Dachówka czerwonaKolejnym krokiem będzie określenie charakteru domu. Jeżeli bardziej podobają ci się tradycyjne z czerwonym dachem, to zdecyduj się na taki. W przypadku, kiedy Twoja osobowość mówi o tym, że lubisz eksperymentować i nie boisz się wyraźniejszych, jaśniejszych czy ciemniejszych barw, zdecyduj się na nie. Tutaj pomocne na pewno będzie zwrócenie szczególnej uwagi na dachy innych domów. Przeanalizuj uczucia jakie budzą się w Tobie, kiedy spoglądasz na niebieski dach. Przy wyborze koloru możesz kierować się również gamą barw jaką wykorzystasz do pomalowania ścian w środku. Wtedy Twoja koncepcja wymarzonego domu będzie spójna w każdym calu.

Wielkość dachówki też ma znaczenie

Kryterium, które wielu klientów przyprawia o nie mały zawrót głowy to wielkość dachówki. Tutaj warto wziąć pod uwagę ilość połaci dachowych. Jeśli, np.: posiadasz dach dwuspadowy spokojnie możesz zdecydować się na większe dachówki. W przypadku, kiedy konstrukcja naszego dachu jest bardziej skomplikowana warto zdecydować się na mniejsze. W ten sposób dekarz będzie w stanie lepiej określić kształt dachu i jego wszystkie załamania.

Szeroki wybór modeli dachówek

Najtrudniejszy orzech do zgryzienia dopiero przed nami?model dachówki. O typach i rodzajach dachówki można pisać bez końca. Producenci gwarantują nam stały rozrost oferty o nowe typu  i nic nie zapowiada się, że miałoby to się zmienić. Tutaj szczególną uwagę powinniśmy przykuć do dachów wykonanych z konkretnego rodzaju. Nieoceniona również będą opinia znajomych i rady, które będziemy w stanie od nich uzyskać.

Wybór dachówki nie jest prosty, ale może być jeżeli podejdzie się do tego tematu racjonalnie. Warto przeanalizować nasze oczekiwania i najlepiej zapisać je. W końcu dachówka nie jest elementem, który i tak pójdzie do wymiany w najbliższym czasie. Z całą pewnością nie należy kierować się chwilowymi trendami czy podejmować decyzję spontanicznie.

Share.

Leave A Reply