Charakterystyka kół do rusztowań | Nasze4katy.net

Zastosowanie rusztowania jest niezbędne podczas wykonywania wielu prac przy elewacji budynków, a także we wnętrzach o znacznej wysokości. Wybór konstrukcji o właściwych parametrach powinien odbywać się w oparciu o dopuszczalne wartości obciążeń, przedział wysokości na jakich planujemy pracować a także dodatkowe elementy, które ułatwią nam jej wykorzystywanie. Olbrzymie znaczenie dla komfortu osób prowadzących prace na wysokości ma także szerokość podestów oraz łatwość montażu i demontażu poszczególnych elementów. Rusztowania możemy podzielić na nieruchome oraz jezdne, gdzie każdy z typów wykorzystywany jest podczas innego rodzaju prac.

Rusztowania jezdne stosowane są wszędzie tam, gdzie ważna jest możliwość szybkiego przemieszczenia konstrukcji. Znajdują zastosowanie zarówno w pracach wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, lecz tylko wtedy gdy odbywają się one na nieznacznej powierzchni i wysokości. Najczęstszym miejscem wykorzystywania tego typu rusztowań są prace nad renowacją domów jednorodzinnych. Konstrukcja swą dużą mobilność zawdzięcza także wykonaniu z wysokiej jakości aluminium o niewielkiej wadze. Istotnym elementem tego rodzaju struktury jest mechanizm jezdny, na który składają się podstawy z otworami, do których przykręcane są koła. Na rynku dostępne są elementy z możliwością regulacji wysokości czy hamulcami.
Podstawowy rodzaj kół do rusztowań (http://www.zabi.pl/pl/kolka-oferta/142/zestawy-kolowe-do-rusztowan-z-regulacja-wysokosci/) mocowany jest na trzpieniu rurowym w  skrętnej obudowie. Wewnętrzna część koła wykonana jest z metalu, co zapewnia trwałość i sztywność elementu. Ponadto fragmenty metalowe powinny być pokryte powłoką cynkową, chroniącą je przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Zewnętrza część koła to czarna gumowa opona, zapewniająca odporność na uderzenia oraz amortyzację wstrząsów podczas przesuwania rusztowania. Jeśli zależy nam na tym aby mechanizm jezdny nie brudził posadzki, warto wybrać koła z  oponą w kolorze szarym. Koła do rusztowań mogą posiadać łożyska wałeczkowe chronione smarem lub kulkowe w różnych rozmiarach, uzależnionych od gabarytów pozostałych elementów. Gumowo-metalowe kółka są odporne na działanie wielu szkodliwych substancji chemicznych, z którymi niejednokrotnie mamy do czynienia na budowie.
Osobnym rodzajem kół do rusztowań są te z możliwością regulacji wysokości. W tym wypadku gwintowy trzpień zaopatrzony jest w gniazdo na rurę będącą częścią wyższych elementów konstrukcji oraz nakrętkę. Istotnym jest aby wykonanie gwinta zabezpieczało przed przypadkowym wykręceniem nakrętki. Poza tym tak jak w  przypadku wyżej omawianych kół wykonane są one z metalu oraz gumy, co zapewnia dużą wytrzymałość oraz cichą pracę mechanizmu. Co więcej zarówno w zestawach z  możliwością regulacji wysokości jak i bez niej niejednokrotnie koła zaopatrzone są w  hamulce, które poprawiają bezpieczeństwo pracy na rusztowaniu jezdnym.

Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Zabi: http://www.zabi.pl/

Share.

Leave A Reply