Budownictwo szkieletowe - charakterystyka | Nasze4katy.net

Domy szkieletowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów w Polsce. Stosunkowo niska cena oraz możliwość szybkiego wykończenia budynku to najważniejsze zalety tej technologii. W tym artykule bliżej zostaną przedstawione właściwości techniczne domów, które zostały zbudowane w systemie szkieletowym.

Izolacyjność cieplna

Ten parametr zależy w dużej mierze nie tylko od typu konstrukcji, ale też jej elewacji. Jeśli w domu szkieletowym zadbamy o dobre ocieplenie miejsc przebiegu profili to unikniemy powstawania mostków termicznych i osiągniemy dobre parametry na całej powierzchni budynku. „Gołe ściany” w budynku szkieletowym dają niższą izolacyjność cieplną niż w domach murowanych. Ale ciepłochłonność można poprawić stosując dodatkowe warstwy izolacji zarówno na zewnątrz budynku, jak i po stronie wewnętrznej. Warto tutaj zauważyć, że konstrukcja szkieletowa charakteryzuje się szybkim nagrzewaniem, ale też i wychładzaniem budynku. Może to stanowić mankament, ale też zaletę. Pomieszczenia można szybko ogrzać do pożądanej temperatury oraz błyskawicznie ochłodzić, gdy nikt w nim nie przebywa.

Przepuszczalność pary wodnej

budownictwie szkieletowym (http://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefaeksperta/kiedy-warto-rozwazyc-budowe-w-technologii-szkieletowej) stosuje się specjalną folię paroszczelną. Jest ona montowana od wewnętrznej strony budynku, co zapobiega wykraplaniu się pary wodnej w warstwie ociepleniowej z wełny mineralnej. Taka specyfika sprawia, że konieczne jest zapewnienie efektywnej wentylacji. Jeśli bowiem przez dłuższy okres wewnątrz będzie panować zbyt duża wilgotność, to można doprowadzić do trwałego zawilgocenia poszycia ścian.

Izolacyjność akustyczna

W domach szkieletowych należy stosować izolację z wełny mineralnej, aby zapewnić odpowiednią izolacyjność akustyczną. Warto zauważyć, że budynki o takiej konstrukcji mają znakomite parametry jeśli chodzi o wygłuszanie dźwięków powietrznych. Trudniej jednak jest dobrze wytłumić dźwięki udarowe, zwłaszcza w obszarze stropu, ponieważ jego niewielka masa słabo je tłumi. Można jednak wyeliminować ten problem stosując dodatkową warstwę  izolacji oraz wykańczając podłogi na poddaszu miękkimi wykładzinami dywanowymi.

Share.

Leave A Reply