Jak się okazuje głównie błędy z  niewłaściwym wyborem drzwi biorą się z tego, że klienci nie określają dokładnie swoich potrzeb. A błędy podczas montażu zdarzają się amatorom, którzy usiłują zaoszczędzić na firmie wykonawczej.

Niezbyt precyzyjnie wymierzone ościeża

Zanim zakupimy konkretne drzwi konieczne jest dokładne wymierzenie otworu drzwiowego. Błąd podczas pomiaru może sprawić, że kupione przez nas drzwi  nie będą pasować do ościeża. Te zbyt ciasne i zbyt mocno przylegające do ościeża uniemożliwią wprowadzenie odpowiedniej ilości pianki uszczelniającej. A z kolei te zbyt luźno osadzone wskutek czego pozostają nadmierne luzy wokół ościeży uniemożliwiają ich stabilne zamocowanie. Rada: wymiary ościeżnicy powinny drzwi powinny być mniejsze niż wymiary ościeża o 1 do 3 cm.

Wybór drzwi otwierających się w złym kierunku

W podobnej sytuacji drzwi zamiast otwierać się w zaplanowaną stronę otwierają się w przeciwną. Jeżeli chodzi o podobne pomieszczenia jak łazienka czy kotłownia istnieją specjalne przepisy prawne mówiące o tym, że w przypadku tych dwóch pomieszczeń drzwi muszą otwierać się na zewnątrz dla bezpieczeństwa. Dodatkowo nieodpowiednio zamontowane drzwi mogą tarasować przejście na korytarzu czy utrudniać wykończenie wnętrza. Rada: kierunek otwierania się drzwi zależny jest od rodzaju pomieszczenia.

Więc tak:
– w łazience i kotłowni drzwi muszą otwierać się na zewnątrz,
– w niewielkich holach powinny otwierać się do środka pokojów, by nie tarasować miejsca na korytarzu.

Zależnie od tego oraz od kierunku wybiera się drzwi prawe lub lewe.
Drzwi lewe: maja zawiasy po lewej stronie a we wnętrzu, do którego się otwierają musi być miejsce po ich lewej stronie na swobodny ruch skrzydła.

Drzwi prawe: Analogicznie do lewych ? posiadają zawiasy z prawej strony i nie wymagają takiej przestrzeni z prawej strony.

Zanim więc przejdziemy do zakupu drzwi warto stworzyć sobie w myślach wizualizacje naszego pomieszczenia. Tym sposobem zaoszczędzimy sporo nerwów i pieniędzy.

Odwrotne ustawienie ościeżnicy

Okazuje się, że niewłaściwe ustawienie ościeżnicy wygeneruje dokładnie takie same błędy jak przy zakupie lewych drzwi zamiast prawych. Rada: zanim przystąpisz do montażu ościeżnicy upewnij się, że została ona w odpowiedni sposób nastawiona w otworze.

Zaniedbanie poziomowania ościeżnicy i regulacji zawiasów

Takie działania mogą spowodować samoistne otwieranie się drzwi czy też skrzypienie podczas ruchów albo ocieranie się skrzydła o posadzkę. Rada: nie mocuj ościeżnicy na oko a za pomocą poziomicy. Tym sposobem będziesz w stanie ustalić wszystkie potrzebne parametry do właściwego jej montażu.

Nieumiejętne nałożenie pianki

Nałożenie pianki uszczelniającej w nadmiarze  może wypaczyć ościeżnicę przez co skrzydła drzwi przestaną do niej pasować. Konsekwencją może być fakt, że drzwi po prostu nie będą do niej pasować. Dopiero po związaniu się pianki istnieje możliwość jej odcięcia i usunięcia klinów a miejsca po nich także należy zapełnić pianką. W tym przypadku zaleca się stosowanie pianek niskoprężnych.

Share.

Leave A Reply