W mroźne zimowe wieczory o kominku marzy każdy. Wesoło igrające płomienie i rozkoszne ciepło poprawiają kondycję ciała i ducha. Do niedawna taka atrakcja wiązała się niestety ze sporym bałaganem, ciężką pracą i zanieczyszczeniem środowiska. Obecnie możemy korzystać z uroku kominka łatwo, czysto i bezpiecznie dzięki wprowadzeniu biokominków.

Czym jest biokominek?

Jest to rodzaj kominka, w którym zamiast drewnem lub brykietem, pali się biopaliwem. Dodatkowym atutem jest fakt, że mogą one być stosunkowo niewielkiego rozmiaru dzięki czemu można je zamontować nawet w małym mieszkaniu. Ponadto urządzenia te nie wymagają podłączenia do komina. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii palenie w takim kominku nie powoduje emisji szkodliwych dla zdrowia substancji. Zastosowanie biopaliwa oznacza w praktyce koniec bałaganu i uciążliwego sprzątania, ponieważ biokominki nie wytwarzają popiołu.

Paliwo do biokominka

Paliwem stosowanym w  biokominkach jest bioetanol. Podczas spalania  tego paliwa powstaje tylko para wodna oraz dwutlenek węgla w niewielkiej ilości. Szykując się do zakupu trzeba sprawdzić, czy produkt ma certyfikat. Dobrej jakości biopaliwo pali się równomiernie, wysokim płomieniem i nie dymi. Bioetanol to paliwo ekologiczne i bezpieczne, o czym zapewnia certyfikacja ISCC. Jest to system wyznaczający normy dla produkcji biomasy i biopaliw. Więcej na temat systemu znajdziesz na stronie http://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/sustainability/biofuels-management.

Kupując biopaliwo z certyfikatem ISCC możemy być pewni, że proces wytwarzania tego paliwa, przebiegał z dbałością o środowisko naturalne oraz człowieka. Jeśli skusimy się na tanie, nieatestowane produkty, mogą one zagrażać naszemu życiu i zdrowiu, a także wydzielać nieprzyjemny zapach.

Biopaliwa dostępne są w postaci płynnej lub żelowej. Płynne biopaliwo jest wlewane do specjalnego zbiornika i podpalane zapalarką. Jeśli natomiast stosujemy biopaliwo w żelu, to po prostu cała puszkę zawierającą żel ustawiamy  w biokominku i podpalamy.

Bezpieczeństwo

Poza zadbaniem o certyfikowane paliwo do biokominka należy zatroszczyć się jeszcze o kilka rzeczy. Sama konstrukcja biokominka powinna być wykonana z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Należy zabrać, aby w pobliżu nie było łatwopalnych materiałów. Podczas użytkowania nie należy dolewać paliwa, jeśli w kominku płonie już ogień.

Share.

Leave A Reply