Meble indyjskie, orientalne czy kolonialne – zachwycają od razu swoim misternym wykonaniem i doskonale pasują do wielu wnętrz. Jeżeli także myślisz o tym, aby zastosować je w aranżacji swojego domu, pamiętaj, że są one produkowane głównie z naturalnego drewna i w związku z tym wymagają specjalnej pielęgnacji!

Czyść delikatnie i dokładnie

Gdy meble z drewna egzotycznego ulegną zabrudzeniu, którego nie można usunąć suchą szmatką, należy wykorzystać ciepłą wodę i łagodne mydło. Należy pamiętać o tym, aby mebla za mocno nie zamoczyć, ponieważ to woda jest dla niego najbardziej szkodliwa. Można wykorzystać gąbkę lub szczoteczkę, gdy zabrudzenia znalazły się w trudnodostępnych miejscach. Zanieczyszczenia zbierz następnie czystą szmatką lub papierowym ręcznikiem i wysusz do sucha.

Pokrywaj woskiem lub olejem

Chociaż drewno egzotyczne ma dużo naturalnych wosków i olejów, to jednak także wymaga ono ich uzupełniają, aby zachować swoje piękno i trwałość. W sklepach specjalistycznych można kupić specjalne woski i oleje oraz emulsje, które przeznaczone są do konserwacji drewna tego rodzaju. Nie zaleca się stosowania ogólnodostępnych środków. Można stosować też środki do polerowania.

 Z dala od źródeł ciepła

Podobnie jak w przypadku słońca, meble indyjskie nie powinny być również umieszczane w pobliżu źródeł ciepła, na przykład grzejników, urządzeń grzewczych innego rodzaju jak kominki, przewodów wentylacyjnych, ponieważ wysuszają one drewno. W pomieszczeniach ogrzewanych zimą można też zastosować nawilżacze powietrza zapobiegające nadmiernemu wysuszeniu drewna.

 Drobne rysy pokryjesz pastą do butów

Jeżeli na meblu pojawiły się niewielkie rysy, które nie wyglądają estetycznie, w takim przypadku możesz pokryć je tymczasowo z wykorzystaniem dopasowanej kolorystycznie pasty do butów. Zamiast niej najlepiej wybrać jednak profesjonalne środki, które dają lepsze i trwalsze efekty – można kupić je w specjalistycznych sklepach.

Share.

Leave A Reply